Csodaszer gyökér formában! Ez azért túlzás, de vitathatatlan tény, hogy a ginzeng az egyik legsokoldalúbb gyógynövény a földön!
A ginzeng gyökérrel gyerekkoromban találkoztam először. Apám névnapját ünnepeltük, s az egyik barátja egy furcsa üveg itallal ajándékozta meg, melyben egy egész ginzeng gyökér lebegett. Sanyi bácsi, miközben átadta a szokatlan italt, szája sarkán sanda mosollyal a következőket mondta: ,,Isten éltessen Imikém! Fogyasztd egészséggel, ezt a nejed is élvezni fogja!”
Édesanyámról köztudott volt, hogy soha életében nem ivott alkoholt, ezért nem értettem a dolgot. Ma már tudom, akkoriban a férfi afrodiziákumként ismerték a ginzenget. De mire is jó még valójában? A ginzeng gyökerét a kínai orvoslás és egészségkultúra évezredek óta használja, mint sokoldalú gyógynövényt.
A nyugati világban csak néhány évtizede figyeltek fel rá, s csak pár éve vált keresett gyógytermékké. A modern orvostudományi vizsgálatok, napjainkra szinte minden téren igazolták a keleti alkalmazásmódok hatásosságát. Sokan azonban ma sem ismerik ennek a növénynek jótékony hatásait, pedig nem túl merész kijelentés: szinte mindenre jó!
A növény legfőbb hatásaként az immunrendszer erősítését tartják számon. Ezen kívül azonban még felsorolni is nehéz, bizonyítottan jótékony hatásait.
Íme néhány közülük, a teljesség igénye nélkül!
Csökkenti a kórosan magas vércukor- és koleszterinszintet.
Serkenti az agytevékenységet, fokozza a szellemi és fizikai teljesítőképességet.
Javítja az emlékező képességet.
Javítja a stressztűrő képességet, illetve stresszoldó hatású.
Hatásos a depresszió leküzdésében.
Növeli a munkaképességet.
Segít az általános gyengeség leküzdésében.
Kitűnően alkalmazható a legyengült, vagy lábadozó betegek energiakészletének helyreállításában.
Pozitív hatást fejt ki az izmok működésére, azok energia felhasználására.
Késlelteti a fáradságérzetet.
Fokozza az endorfin hormon (boldogsághormon) termelését.
Nyugtató és fájdalomcsillapító.
Növeli a szexuális vágyat.
Eredményes az impotencia bizonyos típusai ellenében.
Fiatalítja a bőrt, és csökkenti a ráncok mélységét.
Véd a sugárzás ellen is: a rákos betegek esetében például, a besugárzás mellékhatásait enyhíti.
Optimálisan szabályozza a pajzsmirigy működését.
Lassítja az öregedési folyamatokat.
Fontos! Bármilyen koffeintartalmú itallal vagy élelmiszerrel való együttes fogyasztása csökkenti a hatását, illetve mellékhatásokat idézhet elő! A ginzeng felhasználási formái ugyancsak sokfélék.
Fogyaszthatjuk tea formájában, kapható szeszesitalban vagy gyógycseppként, kapszula formájában, felhasználhatjuk ételek elkészítéséhez, használatos gyógy- és szépségápolási krémekben és egyéb kozmetikumokban.
Forrás: Napidoktor.hu