Home Főhírek Külföld Gigaegerek végeznek nagy pusztítást

Gigaegerek végeznek nagy pusztítást

24.hu

A házi egérnél csaknem másfélszer nagyobbra nőtt egerek tizedelik a tengeri madarak tojásait és fiókáit az Atlanti-óceán déli részén elterülő Gough-szigeten – figyelmeztet új tanulmányában a brit madárvédelmi szervezet (RSPB), amely szerint a rágcsálók akár ki is pusztíthatják a területen honos ritka madárfajok egy részét.

Gough-sziget, amely az Egyesült Királyság fennhatósága alá tartozó Tristan da Cunha-szigetcsoport tagja, több mint tízmillió tengeri madárnak ad otthont. Az egereket még a 19. században hozták be magukkal a tengerészek a vulkanikus eredetű szigetre. A rágcsálók a mindössze 91 négyzetkilométeres földterület szűkös táplálékforrásai miatt kezdték megenni a madarak tojásait és fiókáit – ismertette a tanulmányt hétfőn a BBC News.

Az egerek sikeres alkalmazkodásának egyik következménye az lett, hogy az állatok hatalmasra nőttek, csaknem másfélszer akkorák, mint a házi egerek.

„A Gough-szigeten élő tengeri madarak nagy része ezzel szemben kis termetű és odúkban fészkel” – mondta Anthony Caravaggi, az írországi Cork Egyetem munkatársa, hozzátéve, hogy az apró fiókák viszonylag könnyű prédát jelentenek az egerek számára.

A szakember szerint a nagyra nőtt egerek immár az összes tengeri madár, köztük a méretesebb, Tristan da Cunha-szigeteki albatrosz vagy atlanti albatrosz (Diomedea dabbenena) fiókáit is megtámadják. A rágcsálók mintegy kétmillió fiókával végeznek évente – derül ki a tanulmányból.

A kutatók hangsúlyozzák, hogy a szükséges intézkedések nélkül a veszélyeztetett Tristan da Cunha-szigeteki albatrosz és más fajok, köztük az atlanti viharmadár is eltűnhet a szigetről a következő évtizedekben.

opera pillanatfelvétel 2022 05 28 143645 www.bmbah.hu

Az RSPB és Tristan da Cunha kormánya közösen dolgozott ki egy tervet az egerek teljes kipusztítására.

A 2020-ra tervezett művelet keretében két helikopterrel fognak szétszórni olyan mérgező gabonagolyócskákat a szigeten, amelyek 24 órán belül végeznek a rágcsálókkal.

„A világ csaknem 700 szigetén hajtanak végre ilyen műveleteket az invazív fajok kiirtása érdekében” – emlékeztetett Alex Bond, a londoni Természettudományi Múzeum munkatársa, aki szerint ez a kipróbált módszer a Gough-szigeten is megoldhatja a problémát.

Forrás: infostart.hu

ElőzőÉlő közvetítés október 23-án a Pesti Színházból
KövetkezőGulyás: A magyar nemzet 1956-ban világtörténelmet írt
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás