Sokan úgy gondolják, a műtét megoldhatja a gerincsérv által okozott fájdalmakat. Almásy Csilla gerincterapeuta szerint azonban van másik út. Az MNO stábja szakemberek közreműködésével preventív jellegű gerinctréning-videót készített.
– A gerincsérv, hivatalosan porckorongsérv a csigolyákat elválasztó porckorong belső, kocsonyás magjának kitüremkedése. A kocsonyás magot középen tartó rostos gyűrűk az állandó terhelés miatt átszakadnak, legtöbbször hátrafelé, így szabaddá válik az út a kocsonyás mag számára, hogy elinduljon kifelé – magyarázza Almásy Csilla. A gerincterapeuta szerint ez egy hosszú távon kialakuló probléma, akár 10-15 évig is eltarthat.
A gerincsérv helyes tartással, mozgással megelőzhető
A betegség fő oka a helytelen testtartás (görnyedés), illetve az így végzett egyéb mozdulatok, például az emelések. Amikor még nem szakad ki teljesen, már akkor is nyomhatja az ott futó képleteket (idegeket, szalagokat), amik fájdalommal jeleznek, részben a gerincnél közvetlenül, részben pedig kisugározva: a nyaki sérvnél a karba, az ágyéki sérvnél a lábakba. Amikor kiszakad, akkor erőteljes nyomást gyakorol az előbbiekre, szinte elviselhetetlen szenvedést okozva.
– A már folyamatban lévő kitüremkedés megfelelő tornával visszafordítható, a beteg tünetmentessé tehető – hangsúlyozza a tréner. A sérv (vagy kibolytosulás) helyének ismeretében végzett tornagyakorlatokkal a kocsonyás mag „visszatolható” a porckorong belsejébe, a gyűrűk pedig idővel képesek regenerálódni, úgymond összeszövődni. Egyszerű mechanikai dologról van szó, ami kijött, azt ugyanazon az úton, ellenirányú mozgással, visszatoljuk – vélekedik Csilla.
Kezdődik a gerinctorna
– Egy kis gerinctornát állítottam össze, ami igazából nem beteg embereknek készülő torna, abszolút preventív jellegű, de akiknek már vannak bántalmai, fájdalmai, azokon is biztos, hogy segíteni fog. Hál’ isten, az a tapasztalatom, a torna nem két-három hét után hozott eredményt, hanem döbbenetes módon egy alkalom után. Ez egy általános, preventív torna, sérv esetén egészen más gyakorlatokkal dolgozunk, mindig a beteg állapotának, a sérv helyzetének megfelelően.
A műtét nem megoldás
Műtétre szerinte kizárólag akkor van szükség, ha a speciális torna mégsem hozna eredményt.
– Ha a fájdalom elviselhetetlen és a mozgást lehetetlenné teszi, illetve ha durva érzéskiesést, esetleg vizelet- és széklettartási problémákat okoz. Minden egyéb esetben a szakszerű gyógytorna megmenti a beteget a műtéttől – mondta el a szakember.
Almásy Csilla hangsúlyozza, érdemes megfelelő szakembert felkeresni, mivel nagyon jó eredményeket érhetnek el a gerinccel foglalkozó gyógytornászok.
A speciális torna mellett a mindennapi mozgásokkal, edzésekkel kapcsolatban is érdemes kikérni gyógytornász véleményét, ezzel segítve a porckorongsérv megelőzését – mondta el az MNO-nak a gerincterapeuta.
Forrás: Arany gondolatok