Az oldaltornácos Gazdaház 1911-ben épült, hagyományos stílusban. Első helyisége a pitvar: innen nyílik jobbra a nagyszoba, balra pedig a kisszoba. A búboskemencét, ami a nagyszobában volt, a pitvarból fűtötték. Később, miután kiment a divatból a benti kemence, a nagyszobát tisztaszobaként tartották fönt, a pitvarban található szabadkéményt pedig beboltívelték. Így lett a pitvarból előszoba.
Itt látható a stelázsi és a falra akasztott tányéros, melyeken különböző edényeket, dísztálakat tartottak. A lebontott kemence helyére pedig falba épített polcokat csináltak, ahol szintén edényeket, konyhai eszközöket tároltak.
A nagyszobában (v. tisztaszobában) hagyományosan az ablak alatt áll a felvetett ágy, s fölötte látható a ház első tulajdonosainak fényképe. A szoba egyik impozáns bútora a kétajtós tükrös szekrény, mely régi, cserépi ruhákat rejt magában (lajbi, derekas kötény, ingváll stb). A tiszta szőtteseket, fehérneműket a komódban – Cserépiesen a kasztiban – tartották.
Az itteni emberekre jellemző volt, hogy szobáikat egyszerű, de szép tárgyakkal tették mutatóssá, ez tükröződik a nagyszobában látható faragott bölcsőn is. A jó módra utal a mestergerendáról lelógó, majolika aljú függönyös lámpa.
A kisszoba volt mindennapi élet színtere, itt főztek, aludtak, egyszóval itt éltek. Az ajtó mögött a fürdőszoba „elődje”, azaz a felnyitható tetejű, tükrös mosdótál nyújtotta a tisztálkodási lehetőséget. Mellette egy széles, fonott kanapé áll, mely a megfáradt gazdának napközben pihenőhelyként szolgált. A szoba ékessége a pohárszék, ahol findzsákat (bögréket), poharakat tartottak elődeink. A falakat fényképek, falvédők s a reformátusokra jellemző Házi áldás díszíti.
Az udvaron található a kemence, melyben bizonyosan sok kenyeret, süteményt sütöttek hajdanán. A nyári konyha jellegzetessége a rakott tűzhely, a rézlóca s a „szuszék” volt.
A kamra falára akasztva láthatjuk Madarász Lajos, a híres cserépi „cifrafaragó” szerszámait is.
A házhoz természetesen gazdasági épületek is tartoztak, itt láthatók a mezőgazdaság, a szőlészet és a kenderfeldolgozás eszközei.
A Gazdaházat 1998 augusztus 20-án nyitotta meg a cserépfalui Önkormányzat az érdeklődők számára, azzal a céllal, hogy megőrizze a múlt emlékeit, értékeit a jövő nemzedék számára. A kulcs a Suba-lyuk Múzeumban van: az ottani múzeum vezető feladata a Gazdaház bemutatása is. Főidényen kívüli (XI.1-IV.30.) látogatás esetén a Polgármesteri Hivatalban kell bejelentkezni – munkaidőben.
GPS koordináták: 47.94 / 20.5338
Cím: CserépfaluKossuth út 106.
Tel: +36 (49) 423-935
E-mail: hivatal@t-online.hu
Web: www.museum.hu