Ismét Benedek Miklóssal együtt alakítják az egykori kabarésztár párost. Neil Simon darabját szerdán mutatják be a Játékszínben.
Korábban már játszott A Napsugár fiúkban. Örül annak, hogy most a Játékszínben újra eljátszhatja Willie Clarke szerepét?
– Jó érzés, mert nagyon szeretem ezt a színdarabot, és a közönség is kedvelte. Benedek Miklóssal korábban 75 alkalommal szerepeltünk A Napsugár fiúkban, sajnáltuk, amikor úgy kellett abbahagynunk, hogy lehetett volna még folytatni.
Mit jelent önnek színészként egy színészt alakítani?
– Érdekes élmény, hiszen színészként az ember sokkal többet tud arról az életformáról, amelyet a darabban bemutat. Egy színész jobban ismeri az idősebb pályatársakat is, és az ő játékukból is tud meríteni egy ilyen karakterhez.
Milyennek látja a darab két főhősét?
– A valóságban is voltak nagy párosok, a két főhős is hozzájuk hasonlít. Két artistáról szól a darab, akik igazi se veled, se nélküled kapcsolatban vannak egymással. A történet szerint az egyikük kiszáll a közös műsorból, így a másik ott marad magában, pedig ők ketten csak egymással léteznek, külön-külön nem. Már ez a kapcsolat is nagy csodát tud adni a nézőknek.
Mi a véleménye, mitől válik valaki jó partnerré a színpadon?
– Ehhez egyfajta kémia szükséges leginkább, nem pedig az a fontos, hogy a magánéletben jó barátok legyenek a szereplők. A Napsugár fiúk is csodálatosak voltak a színpadon, de emberileg nem működtek jól együtt. Én szerencsésnek érzem magam, mert a színpadi partnereimmel magánemberként is jó a kapcsolatom.
Mi okozhat nehézséget egy ilyen komédia eljátszásában?
– Leginkább maga a szerep. A darab írója, Neil Simon csodálatosan tud írni, és remek dialógusokat ad a szereplőknek, melyek egyszerre váltanak ki nevetést és sírást. Szirtes Tamás, aki korábban a Madáchban és most a Játékszínben is rendezi A Napsugár fiúkat, úgy fogalmazott, hogy ez a darab a felszínen aranyosan csillámló, de alapjaiban egy nagyon mély dráma.
Amikor először játszotta el Willie Clarke-ot, Benedek Miklóssal akkor játszottak először együtt színpadon. Milyen most újra vele együtt szerepelni a darabban?
– Nagyon nagy boldogságot tud okozni egy színésznek, ha újra együtt játszhat valakivel, akivel jó a közös munka. Amit korábban esetleg kihagytunk, azt most lehetőségünk van beletenni.
Látta a darabból készült valamelyik filmfeldolgozást is?
– Láttam mind a két filmfeldolgozást, a korábbi Walter Matthau-val és George Burns-szel nagyon jól sikerült, de a Woody Allen és Peter Falk főszereplésével készült nem nyerte el a tetszésemet. Volt szerencsém látni az 1974-es színdarabot is a Madáchban, amelyben Feleki Kamill és Balázs Samu játszott. Csodálatos élmény volt, a mai napig idézni tudok belőle.
Gálvölgyi János
1948-ban született Budapesten.
Színművész, parodista és szinkronszínész, színházi szerepei mellett tévé- és játékfilmekből is ismert.
1980-ban Jászai Mari-díjjal, 2005-ben Kossuth-díjjal tüntették ki, érdemes művész, és a Halhatatlanok Társulatának is örökös tagja.
Forrás: metropol