Egy törvénymódosítási javaslat értelmében megfogalmazódott az a cél, hogy emelhetővé váljon a bölcsődékbe és a mini bölcsődékbe a más településről felvehető gyermekek száma, úgy, hogy a korábbi 15 százalékos maximum az előbbiek esetén 25, míg utóbbiaknál 50 százalékra nőjön – tájékoztatott Fűrész Tünde a Rádió Orienten. A miniszteri biztos elmondta, hogy 2018-ban újabb pályázatokkal segítik az önkormányzatokat bölcsődék kialakításában.

Közel két éve, 2015 végén született az a jogszabály, amely szerint 2018. december 31-ig azon tízezer lakos alatti települések önkormányzatainak kell megszervezni a bölcsődei ellátás bármely formáját, ahol a településen legalább 40 három év alatti gyermek él, vagy minimum 5 családi igényli az ellátást. Mint azt az Emberi Erőforrások Minisztériumának a bölcsődei rendszer átalakításáért felelős miniszteri biztosa elmondta, erre több lehetőségük is lesz az önkormányzatoknak. Nemcsak hagyományos bölcsődékben gondolkodhatnak, hanem akár az óvoda épületében is kialakíthatnak mini bölcsődét, de társulásban a környező településekkel közösen is létrehozhatnak ilyen intézményt, továbbá ellátási szerződést is köthetnek egy családi vagy munkahelyi bölcsődét működtető fenntartóval.

Az önkormányzatoknak 2015-től három év áll rendelkezésre arra, hogy minden olyan településen létesülhessen bölcsőde, ahol ezt elegendő számú szülő igényli – szögezte le Fűrész Tünde, aki kitért arra is, hogy 2018. január elsejétől megváltozik a bölcsőde és a mini bölcsőde jelenlegi normatív alapú finanszírozása is, amely feladatalapúvá alakul át. Ez óriási jelentőségű változás – mutatott rá a szakember: a jelenlegi támogatási rendszer ugyanis a bölcsődék működtetési költségeinek csupán az 50-55 százalékát fedi le. Az új támogatási rendszerben azonban a központi költségvetés a bér- és bérjárulékok teljes egészét finanszírozni fogja, a további működési kiadásokat pedig az önkormányzatoknak adóerő képesség alapján kell állniuk. Ez azt jelenti, hogy a fenntartást összességében átlagosan 90 százalék feletti mértékben is támogathatja majd az állam.

Az önkormányzatok számára lehetőség nyílik továbbá társulni családi vagy munkahelyi bölcsődékhez is. A jövő évtől ezeket az intézményeket is könnyebb lesz már fenntartani, hiszen a normatív alapú támogatás 360 ezer forintra emelkedik évente, gyermekenként – hívta fel a figyelmet Fűrész Tünde. Fontos változás továbbá az is, hogy bővülhet az ellátási kör, azaz változik a más településről felvehető gyermekek számának nagysága.

A Rádió Orient vendége elmondta, hogy már elkészült az a törvénymódosítási javaslat, mely szerint a bölcsődék esetén 25 százalékra, a mini bölcsődék esetén 50 százalékra emelkedik a korábbi 15 százalékos maximum. Tehát ezután akár a gyermekek fele is érkezhet más településekről egy mini bölcsőde esetén, ha a módosítás elfogadásra kerül.

A kormányzat jelentős forrásokat biztosít az intézmények további kialakításához is. Az Európai Uniós forrásból 100 milliárd forint áll rendelkezésre óvoda és bölcsőde fejlesztésre, illetve egy 6 milliárdos pályázatot kimondottan munkahelyi bölcsődék létesítésére hirdetett meg a Nemzetgazdasági Minisztérium. Egy mini bölcsődei pályázat már lezárult szeptemberben, amelyből közel 600 új férőhely fog létrejönni. Ezt a kiírást

2018 januárban kibővítve hirdetik meg újra, akkorra 5 milliárd forint fog rendelkezésre állni a hazai bölcsődefejlesztési programra, melynek kritériumrendszerét addig megpróbálják leginkább az igényekhez illesztve kidolgozni – ismertette Fűrész Tünde.
Forrás: orientpress, oktatasihivatal
Képek: hirado, oktatas, nem

ElőzőEgy repülő csészealj belsejét filmezték le!
KövetkezőMoszkvában az emberek 4 órát álltak sorban egy H&M-es ruháért
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza