Forrás: hirado
A „titokzatos” szingapúri mágneses mező okolható a vasárnapi versenyen látott furcsa meghibásodásokért? Nem először merül föl a gyanú, hogy a pálya alatt haladó metró problémákat okoz a versenygépek számára.
Felipe Massa (Fotó: Photo4 / XPB Images)
Nico Rosberg Mercedese a rajtrácsra igyekezve fulladt le a boxutca végén. Max Verstappen autója már élesben, a rajt pillanatában maradt állva váratlanul. A McLarennél túlhevültek a váltók, Carlos Sainz alatt verseny közben állt meg, majd indult újra váratlanul a Toro Rosso, míg Felipe Massa Williamse egyszerűen váltás közben kapcsolt üresbe, ami miatt a brazilnak föl kellett adnia a küzdelmet. De Romain Grosjean váltójával is adódtak gondok. Ami más versenypályáknál rendkívüli, az Szingapúrban megszokott: az átlagosnál sokkal több, és jó pár furcsa technikai meghibásodást hozott a vasárnapi verseny, és bár egyik-másik esetre nem egyszerű magyarázatot találni, mindez már nem először esik meg a városállamban.
Amikor 2008-ban az F1 először vendégeskedett ott, Mark Webber kiesése szolgáltatott beszédtémát: felmerült ugyanis, hogy a pálya alatt húzódó metróvonal egyszerűen összezavarta Red Bullja elektronikáját. Lehet, hogy ezért a sok műszaki gond? Egyes esetekre (például Lewis Hamilton kiesése) nyilvánvalóan más a magyarázat, ám az is tény, hogy a mérnökök már számos alkalommal figyeltek fel olyan, nem pontosan magyarázható rendellenességekre, amelyek rossz hatással voltak a váltók működésére.
Felipe Massa (Fotó: Bearne / XPB Images)
Tim Goss, a McLaren technikai igazgatója a nagydíjhétvége előtt beszélt a furcsa jelenségről. „Szingapúrnak van egy apró, csak erre a pályára jellemző technikai problémája. Az Anderson-híd közelében az autók elhaladnak a metróvonal fölött, amely elektronikus interferenciát eredményez az autóknál – bár ezt sosem sikerült tisztázni. A szenzorok elkezdenek hibás adatokat küldeni, a gázpedál állását, valamint a kuplungot működtető szerkezet is mozgásba lendül, és már nem a versenyző gyakorol irányítást fölöttük. Ez csak nagyon rövid ideig tart, de aggasztó, hogy ha váltás közben jönnek ilyen interferenciák, az fölboríthatja a gázpedál működését, a kuplungét és a váltóét is, és elronthatja a kapcsolásokat, amivel pedig tönkreteheti a váltót. Amikor először mentünk Szingapúrba, elég komoly gondot okozott mindez, mert sosem tapasztaltunk hasonlót korábban. De most már tudunk tenni ellene bizonyos szoftvermódosításokkal” – magyarázta.
„Egyesből kettesbe, majd hármasba váltottam, ám az autóm hirtelen üresbe kapcsolt” – magyarázta immáron Felipe Massa a vasárnapi futam után problémáját, mely végül kiállásához vezetett. „Először azt gondoltam, egyszerűen rossz gombot nyomtam meg a kormányon, de aztán biztos voltam benne, hogy nem így történt. Talán valami gond volt a fokozattal vagy a váltóval – fogalmam sincs.”Hasonló jelenséget tapasztalt Carlos Sainz is, akinek a futam utolsó harmadában, a verseny második újraindításakor lassult le autója. „Ez még meg kell vizsgálnunk. Talán Carlos a biztonsági autós fázis alatt egyszerűen csak rosszul állított be egy kapcsolót” – próbálta indokolni a spanyol problémáját csapatfőnöke, Franz Tost.
Felipe Massa (Fotó: xpbimages.com)
A titokzatos szingapúri mágnesesség újra lesújtott volna a mezőnyre? Rob Smedley, a Williams teljesítménymérnöke nem hisz a „parajelenségekben”, csak a tudományban. „Ebben nincsen semmi titokzatosság. Tudományos magyarázata van ennek, és ez az elektromágneses indukció. Vannak módszerek arra, hogy megvédjük az elektromosságra érzékeny elemeket” – mutatott rá arra, hogy az említett probléma nagyon is valós. Azt azonban cáfolta, hogy Massa kiesését ez a mágneses mező okozta volna. „Ennek nincs köze a kieséshez. Az váltóprobléma miatt történt” – jelentette ki a brit.
A különösen nagy számú problémáért tehát aligha okolható csak a szingapúri metró zavaró mágneses mezője. A 23 kanyarból álló, hosszú, hepehupás pálya, valamint a közel két órán át tartó, nagy meleggel is járó verseny az átlagosnál nagyobb terhelésnek teszi ki az autókat – így nem csoda, hogy a résztvevők az átlagnál több gonddal is szembesülnek.