Az Egy világfi Szegeden című dokumentumfilm a tegnaphoz, 80 évvel ezelőtt ezen a napon (1937. december 10-én) Nobel-díjjal kitüntetett magyar orvos emléke előtt adózik.

Tegnap, azaz 2017. december 10-én pontosan 80 éve, hogy Szent-Györgyi Albert Szegeden folytatott kutatásaiért átvehette az orvosi Nobel-díjat. Az évfordulóra a Duna World Egy világfi Szegeden címmel mutatja be Sári Zsuzsadokumentumfilmjét. Az 52 perces mozi 2007-ben készült, és a 2010-es 41. Magyar Filmszemlén tudományos ismeretterjesztő kategóriájában fődíjat kapott

Jóllehet, Magyarország számtalan Nobel-díjas tudósát tartja számon, Szent-Györgyi Albert neve azért mégis kitűnik a sorból: hazai kutatásaiért találták méltónak a kitüntetésre. Nehéz a kiváló elme hosszú életét összefoglalni, egyszerre volt világpolgár, katonaorvos és igazi hazafi. A tudós, akinek világraszóló felfedezéseit kétkedve fogadták, a tanár, aki hitte, hogy a tudományt és a művészetet átélni kell.

Mások a sportemberre emlékeznek, aki vallotta, hogy a test karbantartása a szellemet is fölszabadítja. A szebbik nem a férfira tekint, aki után összesúgtak a nők.

Szent-Györgyi Albert az egyetlen magyar orvosi Nobel-díjas, aki hazai kutatásaiért vehette át a szakma legnagyobb elismerését. A világsajtó akkoriban Magyarország és Szeged nevét visszhangozta, hírneve azóta sem halványult.

„Sári Zsuzsa érzékenyen árnyalja filmjében azt a kulturális, az idegenekkel szemben végletekig tartózkodó és ezért kissé önhitt, címzetes urak vezette akkori szegedi miliőt, ahová csak hosszas udvarlást követően – Klebelsberg kultuszminiszter hívására – csöppent a világjáró Szent-Györgyi Albert – méltatja kritikájában a fődíjas alkotást Fekete Zsuzsa. – A filmből kiderül, hogy az angolszász szokásokkal felvértezett, és ezért különös, pipázó, automobilozó, a szokásjogokkal nem sokat törődő Szent-Györgyi Albertet kezdetben nem igen szívelték a dél-alföldi városban; nem értették, miért nem köt nyakkendőt, miért tegeződik a hallgatókkal és miért nem kéri számon szóról szóra a képleteket. Egyszóval, fura pasas volt ez a Szent-Györgyi a szegediek szemében”

A Duna World fődíjas alkotással tiszteleg a kiváló tudós emléke előtt. A film operatőre Herner Donát, vágója Csepregi János, szerkesztő-rendezője pedig Sári Zsuzsa volt.

Adás tegnap volt, 2017. december 10-én vasárnap,  13.55 a Duna World csatornáján. Ismétlése várható!

Forrás: hirado.hu

Képek: naturhirek, youtube

ElőzőŐrizetbe vették Kijevben Szaakasvili volt odesszai kormányzót
KövetkezőVádat emeltek a bőnyi rendőrgyilkosság ügyében
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza