„Hölgyeim és Uraim, jelentem: néhány éven belül széles körben előállunk ezzel az igen hasznos humanoid robottal!”
– harsogta pár hete Elon Musk, a dél-afrikai származású amerikai mérnök, újító, közgazdász, befektető, amikor nyilvánosan is bemutatta a korábban csak Tesla Bot néven emlegetett, végül Optimus-ra keresztelt robotja prototípusát, sőt, annak egyből két változatát is.
Musk szerint a jelenlegi emberszerű robotokból hiányzik az agy, nem elég önállóak, igen drágák, ráadásul túl kis számban készülnek.
Optimus majd 73 kilogrammot nyom, 2,3 kilowattórás lesz és 52 voltos akkumulátorral szerelik fel, ami napi nyolcórai munkavégzésre elegendő, alkatrészei a Tesla autók önvezető technológiáját működtető hardverre épülnek, de a szoftvere is az autók által használt AI módosított változata. Musk robotjának teste 28 mozgási iránnyal rendelkezik, a kezei további 11-gyel.
A legfrissebb hírek itt!
Az eseményen levetítettek egy videót, amelyen a robot egyszerű feladatokat végzett: növényeket öntözött, dobozokat cipelt és kisebb fémrudakat emelt. Ugyan még sok a fejlesztenivaló Optimus-on, de Musk szerint néhány éven belül beindul a tömeggyártása, ára 20 ezer dollár körül lesz, ami – ez idő szerint – 8 millió forintnak felel meg. Gazdája szerint idővel jóval több bevétele lehet majd vállalatának a robotok eladásából, mint az autóbizniszből. Mindezekről saját YouTube-csatornáján részletesen beszámolt az ismert autós újságíró, Bazsó Gábor is, olyan szenvedéllyel, ami minket is levett a lábunkról, és természetesen meghívtuk őt a Friderikusz Podcastba, ahol ugyanazzal a szenvedélyességgel világított rá arra, hogy miért nem humbug Elon Musk humanoid robotja.
De ha már nálunk járt, gyorsegyenleget készíttettünk vele a vizionárius ígérgető, Musk tervbe vett, de évek óta elmaradt, illetve megvalósított projektjeiből is.
YouTube, Friderikusz Podcast