forrás: Kossuth Rádió, Vasárnapi újság
Nem a 24., inkább a 25. órában vagyunk. Ha Angela Merkel és az Unió hangadói nem ébrednek fel, ők lesznek Európa sírásói, jelentette ki Fricz Tamás politológus a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában.
A piac, az állam és a társadalom háromszögében sokáig egyensúly volt. Az utóbbi 20-30 évben azonban a piac globálissá vált, s kölcsönös pénzügyi függőségek rendszere alakult ki.
Ebben a helyzetben a világot irányító globális piaci elit fogyasztóvá akarja tenni a világot, s egyetlen nagy ellenfele maradt: a nemzetállam, amely a közjó érdekében tevékenykedik.
A neoliberális filozófiával azt hirdeti, hogy világpolgárok és fogyasztók vagyunk, a nemzettudatunknak nincsen jelentősége, nem a család, hanem az egyéni önmegvalósítás a fontos.
A cél az összetartó nemzetállami közösségek szétszakítása, s alárendelt helyzetbe hozni a nemzetállamokat, magyarázta Fricz Tamás politológus, akinek meggyőződése, hogy ez a küzdelem fogja rányomni a bélyegét a következő évekre.
Budapest, 2014. szeptember 5. Fricz Tamás, a Civil Összefogás Fórum (CÖF) alapítója, politológus a Gellért szállóban 2014. szeptember 5-én tartott sajtótájékoztatón, amelyen bejelentették, hogy a szervezet nyílt levelet írt Barack Obamának, az Egyesült Államok elnökének a Magyarországot elmarasztaló írások miatt. MTI Fotó: Beliczay László
Az Európai Unió ezer szálon függ a globális pénzügyi és gazdasági erőktől. Jean-Claude Juncker Luxemburgból miniszterelnökként az óriáscégek és bankok érdekében pénzmosodát csinált, s ez az ember lett az Európai Bizottság elnöke, mondta Fricz Tamás.
Kossuth Rádió, Vasárnapi újság
Angela Merkel hajthatatlanul azt az elvet vallja, hogy be kell fogadni a migránsokat, nem szabad a folyamatot lassítani és nem szabad felső határt húzni. Ez a szilveszteri kölni események, a német nők megerőszakolása és inzultálása után különösen döbbenetes.
A német migrációs politikával kapcsolatban jogosan megjelent indulatokat és elégedetlenségeket pedig felszínesen csillapítják, jelentette ki Fricz Tamás.
A politológus úgy véli, Angela Merkelnek a maga gazdasági, politikai és az Európai Uniót meghatározó súlyával együtt óriási felelőssége van Európa jövőjével kapcsolatban. Az egész európai civil társadalom azt várja el, hogy állítsák meg a migránsokat, de ennek egyelőre nem látszik a szándéka.
A német kancellárnak fel kellene ébrednie az Amerika iránti elköteleződéséből, hangsúlyozta Fricz Tamás. Hozzátette: ha kitart amellett, hogy Európába beözönöljön a muszlim vallású, arab, észak-afrikai és egyéb népesség, akkor ő lesz Európa sírásója.
Fricz Tamás a német állampolgárok legfontosabb kötelességének nevezte, hogy tüntetésekkel, demonstrációkkal, a médiumokon keresztül tegyenek mindent, de a magyar állampolgároknak is el kell mondaniuk a hazai terepen, hogy mit várnak el az Európai Unió vezetőitől és Angela Merkeltől. Amíg Brüsszel a béna kacsa szerepét játssza, addig a civileknek kell lépniük, véli a politológus.
Fricz Tamás a Kossuth Rádióban beszélt arról is, hogy a nyugat-európai értékrend a globális erők érdekei mentén változott meg.
A globális piac átvette a véleményvezér szerepét, a gazdasági, jóléti szempontok is háttérbe szorultak a piaccal szemben. Ennek következményeként egészen más életfelfogás, értékrend kezdett kibontakozni: a többség szempontjai helyett a másság lett a meghatározó.
Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban megroppant a sajtószabadság egyen-vélemények jelennek meg, a nyugati nagy médiumok vezetői, szerkesztőségei egy kaptafára írnak, beszélnek, kommentálnak. Ez már egyáltalán nem az a sajtószabadság, amelyről valaha álmodtunk, mondta Fricz Tamás.
„Nekünk viszont van egy nagyon fontos előnyünk, hogy mi kimaradtunk ebből a változásból, és őrizzük azt a hitet, hogy óriási érték a vélemények szabadsága, a plurális gondolkodás elviselése.” A leejtett fonalat – most úgy tűnik, mi vesszük fel, mi őrizzük a szabadon gondolkodást, s nem fogadjuk el az eltorzított liberális felfogást, amely mára valójában diktatórikussá vált.
Fricz Tamás szerint Közép-Európának az lesz a feladata, hogy a világon kialakult hatalmas törésvonalban meg tudja menteni az olyan értékeket, mint a demokrácia, a szabadság, a véleményszabadság, a nemzetállam, a család és a kereszténység.