Fonyód bemutatása

A 232 m magas Várhegy és a mellette álló 107 m magas Sipos-hegy szigetként emelkedik ki a környező Nagy-Berek lapos, vizenyős rétvilágából.

A település fekvése adja a csodálatos fonyódi panorámát, a Sipos-dombról belátható a Balaton délnyugati medencéje. A hegyek vulkanikus eredetűek, és a veszprémi part tanúhegyeivel egyidőben, jóval a Balaton születése előtt alakultak ki. A Várhegy északi oldala közvetlenül a víz fölött tornyosul.

Az 5400 lakosú város házai félkörívben, a mocsárból kiemelkedő dombok oldalára települtek.

A településről az első írásos emlék Szent László király összeíró levelében 1082-ben jelent meg. A török elleni háborúk idején a zsombékos, nádas, sásos mocsár közepén álló vára, élén Palonai Magyar Bálint kapitánnyal híres „sasfészek” volt. A várat a törökök 1575-ben elfoglalták és teljesen megsemmisítették. A 150 évig tartó megszállás miatt a település elpusztult, még az 1848-49-es szabadságharc idején is csak 17 házból álló uradalmi puszta volt, ahol zsellérek és halászok éltek.

A Balaton magas vízállása idején lényegében sziget volt, még a XX. század húszas éveiben is csak egyetlen földút kötötte össze a szárazfölddel. Fonyódpusztának a XVI. századtól kezdve vízi összeköttetése volt Szigligettel, az 1840-es években elkészült a Széchenyi István által kezdeményezett kikötő; a Kisfaludy gőzös gyakran kötött ki itt. A századfordulón kezdődött meg a menetrendszerű személyszállítás.

A villa építések gróf Zichy Béla felparcellázott birtokán – a mai Bélatelepen – 1895-ben kezdődtek meg. Az új kikötő és a hajóállomás 1898-ban készült el, amelyet később nagyobb hajók fogadására is alkalmassá tettek.

A Kaposvár felé vezető úton az egykori végvár helyét emlékpark jelöli várárokkal, stilizált palánkfallal, őrtornyokkal. A végvár feletti Présház étterem 22 méter hosszú pincéjéről nevezetes, ez Fonyód egyetlen, XIX. század elején épült népi műemlék jellegű épülete.

A Várhegy aljában Bélatelepre vezető Bartók Béla utca korzójáról a déli oldal egyik legszebb panorámája nyílik a Tapolcai-medence gyönyörű tanúhegyeire. A városközpont remek hangulatú díszterén utcaszínházi előadásokat, fúvószenekari bemutatókat, kézműves- és iparművészeti vásárokat rendeznek.

Kiállítások láthatók a Mini Galériában, és a Villa Galériában.

Újra látogatható a Kripta-villa, mely egy régi szerelem emlékét őrzi. A sírig hű szerelmes férfi különös emléket állított elhunyt ifjúkori szerelmének. Kifaragtatta nászszobájukat, a nászágyba elhelyeztette kőben megörökítve saját márványtestüket.

A város egyik leglátogatottabb és legszínesebb programja a szerdai és szombati napokon megrendezésre kerülő kirakodóvásár a Blaha Lujza utcában. Van ilyenkor a hagyományos bazár mellett virág- és zöldségpiac, használtcikk- és állatvásár.

Megalakulása óta népszerű a Fonyódi Gasztronómiai Klub, amely hagyományos helyi ételeket kínál Fonyód vendégeinek. A településen Vendégvárók Szövetsége, az állomás melletti nagystrandon gyermekanimációs szolgálat működik.

A vasútállomástól a Sipos-hegyi Postás-kilátóhoz 1,5 km-es, a Várhegyi Berzsenyi-kilátóhoz 4 km-es sétaút vezet. A Berzsenyi-kilátóból a Balaton-felvidék legnagyobb áttekintést nyújtó körképe várja a kirándulókat.

A Fő utca déli irányban, a városon kívül dűlőútként folytatódik, ezen mintegy 5 km-nyi sétával a Nagy-Berekbe és Csisztapusztára, a híres gyógyfürdőhöz lehet eljutni. Innen további 4 km Buzsák, a népművészetéről méltán nevezetes község. Csisztapusztáról romantikus kisvasúttal is vissza lehet jutni a Balaton partjára, Balatonfenyvesre. Igény szerint és előzetes bejelentkezésre gyalog- és kerékpáros túrák indulnak a Balaton-part legszebb helyeire.

Cím: Fonyód 8640, Fő utca
Tel:
E-mail: fonyod@elender.hu
Web: www.fonyod.hu

Exit mobile version
Megszakítás