Természetesen minden szervünk kiemelt szerepet játszik az egészségünk fenntartásában, mégis azt kell mondani, hogy az egyik legfontosabb szervünk a májunk. Nemcsak a méregtelenítés a feladata, hiszen sok más szerepet is betölt.
A máj részt vesz a szénhidrát-anyagcserében, a vércukorszint egyensúlyának fenntartásában, a lipoprotein szintézisében és anyagcseréjében. Ha egészséges a májunk, akkor jelentősen csökken a diabétesz és más betegségek kialakulásának kockázata.
Előfordul, hogy a szervezetnek nincs szükséges glükózra az energiatermeléshez, ilyenkor a máj glikogén formájában tárolja. Ez a szervünk felelős a glükózszintézisért, de az is a feladata, hogy az inzulinszintre reagálva egyensúlyba hozza a vércukorszintet.
Mindenki ezt olvassa most!
Amennyiben a máj nem működik megfelelően, úgy kialakulhat inzulinrezisztencia, glükózintolerancia, és 2-es típusú cukorbetegség is. Az inzulinrezisztencia és a vér emelkedett inzulinszintje kulcsfontosságú tényezők a cukorbetegség és a májbetegség közötti kapcsolatban.
A metabolikus szindróma az alkoholmentes zsírmájbetegség kockázati tényezője, amely gyakran társul a 2-es típusú cukorbetegséghez. Az egészséges máj fenntartása nagyon lényeges a cukorbetegséggel kapcsolatos állapotok kockázatának csökkentéséhez és a lipoprotein-anyagcsere normális fenntartásához.
A májnak kiemelkedő szerepe van az epetermelésben is, amely segít a megfelelő emésztésben, a méreganyagok elszállításában és a zsírok lebontásában.
Ez a szervünk a gyógyszerektől és az egyéb káros anyagoktól is megtisztítja a vért, sőt a vasat is tárolja. A máj ezen kívül olyan immunfaktorokat termel, amelyek eltávolítják a vérből a méreganyagokat.
Mindenki ezt olvassa most!
A máj egészségét gyógynövényekkel is védhetjük. Az egyik ilyen lehet a máriatövis, amely egy szilimarin nevű hatóanyagot tartalmaz. Ez segíthet a májsejtek regenerálódásában, csökkenti a gyulladást és mivel antioxidáns hatással rendelkezik, így védi a májsejteket a károsodásoktól.
Az articsókát már évszázadok óta használja a hagyományos orvoslás, mint természetes máj és epehólyag orvosságot. Az articsóka hatóanyaga a cinarin, amely a leveleiben található meg nagyobb koncentrációban. A vizsgálatok során a cinarin májvédő és májregeneráló hatást is mutatott.
A gyermekláncfű krónikus májbetegségek esetén is alkalmazható. Ezen kívül májvédő, antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásokkal is rendelkezik.
gyogyszernelkul