A szakértő azt tanácsolja, hogy még a tapasztaltabb sofőrök is fontoljanak meg pár pár óra gyakorlást egy oktatóval, rossz időben, hogy kellőképpen felkészültek legyenek az őszre és a télre.
Kapitány Tibor vezetéstechnikai oktató szerint az egyik legnagyobb kihívás az időjárási viszonyok gyors változása. Ősszel a korai reggeli fagyok, a köd és a lehullott nedves falevelek teszik csúszóssá az utakat. Télen a hó, a jég és az eső kombinációja még komolyabb próbatételt jelent – írja a hirado.hu. A szakértő úgy fogalmazott:
„az utak sokkal veszélyesebbé válnak, hiszen a tapadás csökken, és a vezetők nehezebben reagálnak a váratlan helyzetekre.”
Gondot okozhat a látási viszonyok megváltozása is. Az őszi köd és a korai sötétedés, télen pedig a hóesés és a havas, jeges utak miatt a látótávolság drasztikusan csökkenhet. „A nap állása mindenféleképpen megnehezíti a vezetést. A munkába bemenetelkor, illetve munka után, hazafelé már alacsonyabban van a nap, mint nyáron. Ez befolyásolja, hogy mennyit látunk az útból, ezért ilyenkor a napszemüveg az egyik legfontosabb biztonsági eszköz az autóban még a hidegebb hónapokban is” – mondta Kapitány Tibor, hozzátéve, hogy esős időben fontos az ablaktörlők jó állapota is, de érdemes indulás előtt is letörölni az autó ablakait, hogy tovább javítsunk a látási viszonyokon.
A sofőröknek előre kell gondolkodniuk és tervezniük. Alkalmazzák a defenzív vezetést, vagyis kombinálják a fokozott figyelmet a megfelelő sebesség megválasztásával. Mindig tartani kell egy nagyobb követési távolságot, mivel a fékút csúszós útfelületen jelentősen megnő. Ködben használjuk a ködlámpákat, de csak akkor, ha valóban indokolt. Esőben és hóban az egyik legfontosabb dolog, hogy elkerüljük a hirtelen manővereket – írja a lap.
„Az aquaplaning, vagyis a vízen való felfutás elkerülése érdekében mindig csökkentsük a sebességet, és kerüljük a mélyebb vízrétegeket”
– tanácsolja a vezetéstechnikai szakértő, aki szerint a hidegebb hónapokban az egyik legfontosabb dolog a megfelelő abroncsok használata. A téli gumik nemcsak a havon és jégen, hanem alacsony hőmérsékleten is jobb tapadást biztosítanak. Hangsúlyozta továbbá a szélvédő tisztaságának és az ablaktörlők minőségének fontosságát, hiszen ha a sofőr nem lát jól, nem tud úgy reagálni a közlekedési helyzetekre.
Kapitány Tibor a télre való felkészülést is hangsúlyozta a lapnak: „Ellenőrizzük a fékrendszert, az akkumulátort és a folyadékszinteket. A hűtőfolyadék és az ablakmosó folyadék fagyálló legyen. A gumiabroncsok állapotát is rendszeresen ellenőrizzük, amint a hőmérséklet tartósan 7 °C alá csökken, érdemes téli gumikra váltani”.
A vezetéstechnikai oktató a tapasztaltabb vezetőknek is ajánlja, hogyha tehetik, néhány évente menjenek el oktató segítségével rossz időjárási körülmények között vezetni, hogy felkészüljenek az időszakra. A szakember azt tanácsolja, hogy a következő felszerelések mindig legyenek nálunk:
- jégkaparó és hókefe,
- zseblámpa és tartalék elem,
- takaró,
- vészvillogó és elakadásjelző háromszög,
- telefontöltő