Home Tudástár Tudástár - minden érdekesség Fontos anatómiai információkat hordoz a 180 millió éves gerecsei őskrokodil

Fontos anatómiai információkat hordoz a 180 millió éves gerecsei őskrokodil

Budapest, 2018. május 10. A Gerecsében felfedezett 180 millió éves õskrokodil maradványai a Természettudományi Múzeumban tartott bemutatón 2018. május 10-én. Fitos Attila amatõr kutató 1996 nyarán bukkant a különleges fosszíliára. Az elõzetes vizsgálatokat követõen 2017-ben került sor a leletanyag részletes, tudományos feldolgozására. A tudományos kutatás eredményeit ezen a napon publikálták a szakértõk a PeerJ tudományos szaklapban. A mintegy öt méter hosszú tengeri ragadozó a krokodilok Thalattosuchia csoportjához tartozott, amelyek a krokodilok fejlõdéstörténete során elõször alkalmazkodtak a tengeri életmódhoz. MTI Fotó: Illyés Tibor

Fontos anatómiai információkat hordoz a gerecsei őskrokodil – közölte Ősi Attila, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Társadalomtudományi Kar Őslényi Tanszékének egyetemi docense.

Budapest, 2018. május 10.
A Gerecsében felfedezett 180 millió éves õskrokodil maradványai a Természettudományi Múzeumban tartott bemutatón 2018. május 10-én. Fitos Attila amatõr kutató 1996 nyarán bukkant a különleges fosszíliára. Az elõzetes vizsgálatokat követõen 2017-ben került sor a leletanyag részletes, tudományos feldolgozására. A tudományos kutatás eredményeit ezen a napon publikálták a szakértõk a PeerJ tudományos szaklapban. A mintegy öt méter hosszú tengeri ragadozó a krokodilok Thalattosuchia csoportjához tartozott, amelyek a krokodilok fejlõdéstörténete során elõször alkalmazkodtak a tengeri életmódhoz.
MTI Fotó: Illyés Tibor

A paleontológus elmondta, hogy a csaknem ötméteres krokodil csontvázának 30-40 százaléka előkerült, az 1996-ban megtalált maradványok között csigolyák, bordák, páncélelemek és fogak is vannak.

A 180 millió éves csontokból következtetve átmeneti fajnak számít, a krokodilokcsaládjának azt az ágát képviseli, amelyik először alkalmazkodott a tengeri életmódhoz is. Az állat erős végtagjai arról árulkodnak, hogy a szárazföldön is tudott járni. A két-három centiméteres, hegyes, kúpos fogak alapján elmondható, hogy ragadozó volt, halakkal, kisebb krokodilokkal, gerincesekkel és gerinctelenekkel is táplálkozhatott.

Fitos Attila amatőr kutató 1996 nyarán bukkant egy különleges fosszíliára a Gerecsében, ahol fogak és csontok peregtek ki a Pisznice-hegy oldalában található egyik kőfejtő 180 millió éves, vörös gumós mészkőrétegeiből. Az első leleteket újabbak követték, míg végül egy krokodil részleges csontváza rajzolódott ki a preparálási munkálatok után.

Forrás: Ősi Attila

Az előzetes vizsgálatokat követően 2017-ben került sor a leletanyag részletes, tudományos feldolgozására, amelyben az ELTE kutatói mellett az brit Edinburgh-i egyetem és a német Martin Luther Egyetem munkatársai vettek részt. A megtalált fogak, állkapocstöredékek, csigolyák, függesztőövelemek, végtagcsontok és páncélelemek alapján a mintegy öt méter hosszú tengeri ragadozó a krokodilok Thalattosuchia csoportjához tartozott, amelyek a krokodilok fejlődéstörténete soránelőször alkalmazkodtak a tengeri életmódhoz. A csontváz egyes elemein azonosított diagnosztikus jegyek alapján a gerecsei krokodil különbözik minden eddig ismert formától, így a Magyarosuchus fitosi nevet kapta a magyar nép és a lelet megtalálója, Fitos Attila után.

Törzsfejlődési kapcsolatait vizsgálva kiderült, hogy a Nyugat-Európa alsó jura rétegeiből ismert Pelagosaurus legközelebbi rokona. Amellett, hogy a gerecsei őskrokodil tovább növeli a Thalattosuchia krokodilok kora jura diverzitását, a Tethys-óceán egy olyan, nyílt vízi körülmények között lerakódott, kondenzált üledékes kőzetrétegéből került elő, amelyben ritkán találhatók gerinces fosszíliák.

A kutató kiemelte, hogy a krokodil megőrződési körülményei mellett csontjai is sok érdekességet mutatnak: a gerincoszlop legvégén az egyik farokcsigolya különösen megnyúlt neurális tüskét visel, amely arra utal, hogy ennek a krokodilnak egy alacsony, de az úszásban minden bizonnyal fontos szerepet játszó farokúszója lehetett.

Emellett megőrizte erős, csontos elemekből álló, hasi és háti páncélzatát is, amiből a kutatók arra következtetnek, hogy a krokodilok evolúciójának korai szakaszában végbement első tengeri életmódhoz való alkalmazkodás mozaikos volt: míg bizonyos testtájak, például a megnyúlt koponya, vagy a farokúszó már az úszó életmódhoz alakultak, olyan tulajdonságaik, mint a járásra alkalmas végtagok, vagy a masszív páncélzat még szárazföldi őseikre emlékeztetnek.

Budapest, 2018. május 10.
A Gerecsében felfedezett 180 millió éves õskrokodil maradványai a Természettudományi Múzeumban tartott bemutatón 2018. május 10-én. Fitos Attila amatõr kutató 1996 nyarán bukkant a különleges fosszíliára. Az elõzetes vizsgálatokat követõen 2017-ben került sor a leletanyag részletes, tudományos feldolgozására. A tudományos kutatás eredményeit ezen a napon publikálták a szakértõk a PeerJ tudományos szaklapban. A mintegy öt méter hosszú tengeri ragadozó a krokodilok Thalattosuchia csoportjához tartozott, amelyek a krokodilok fejlõdéstörténete során elõször alkalmazkodtak a tengeri életmódhoz.
MTI Fotó: Illyés Tibor

“Ezek azok az elemek amelyek tárgyiasult adatbázisként a tudásunk alapjait szolgálják és mindig újabb információkat adnak. Ezek jelentik a világról alkotott természeti képünk alapjait” – mondta el Medzihradszky Zsófia, a Magyar Természettudományi Múzeum főigazgató-helyettese. Hozzáfűzte: a múzeum nemcsak a közönség számára őrzi meg ezeket a leleteket, hanem lehetővé teszi azt is, hogy a ma és a jövő kutatói folyamatosan vizsgálhassák, és újabb információkat nyerhessenek belőlük.

Forrás: MTM

 

ElőzőHihetetelen, de igez! Látványos vadászat – strandolók között cikázott az éhes fóka (A cikk videót tartalmaz)
KövetkezőMától lehet pályázni ingyenes wifi-hozzáférési pontok létesítésére
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás