Több hónap kényszerszünet után kedden folytatódott Gyárfás Tamás, a 90-es éves befolyásos médiavállalkozójának pere a Fővárosi Törvényszéken. Ma is tárgyalási napot tartanak, ahol a bizonyítási eljárást folytatják.
Gyárfás Tamást azzal vádolják, hogy ő volt a felbujtó egykori ellenfele, Fenyő János 1998-as meggyilkolásánál. Az ügyészség a mostani eljárásban azzal vádolja Gyárfás Tamást, hogy ő bízta meg az azóta már más ügyekben jogerősen elítélt Portik Tamást és Tasnádi Pétert Fenyő János megölésével. A vád szerint Portik Tamás meg is szervezte a gyilkosságot, ő bérelte fel Rohácot. Gyárfás a vádat tagadja, azt mondja, ellentmondásos a vádirat.
Az ügyész első kérdésében az iránt érdeklődött Gyárfásnál, milyen volt a kapcsolata Tasnádi Péterrel. Gyárfás azt válaszolta, hogy több lapot is szerkesztett, ahová Tasnádi hirdetéseket vitt. Ezután arra kell válaszolnia, hogy mikor tudta meg, hogy Tasnádinak alvilági kapcsolatai lehetnek. Elmondja, hogy 30 évvel ezelőtti dolgokra már nehéz visszaemlékeznie, de amikor ellopták a kocsiját, Tasnádi Péter segített visszaszerezni. Érdekesség, hogy a tévé másik nagy személyiségének, Juszt Lászlónak is épp így segített visszaszerezni az autóját. Azt nem tudja, mikor szerzett tudomást arról, hogy Tasnádit kétes hírű figurákkal hozták összefüggésbe. Gyárfás úgy emlékszik, hogy Tasnádi nem kért ellenszolgáltatást azért, hogy segített neki.
Az ügyésznő tovább firtatja Gyárfás és Tasnádi kapcsolatát. Gyárfás egyszer csak elmondta, hogy sok bűnöző fordult meg a Nap TV-ben, többek között ott volt a később kivégezett Boros Tamás, és még többen is jártak bent. Azt mondja azonban, hogy nem állt velük üzleti kapcsolatban nem állt velük, csak ismerte őket. Elmondja, hogy Tasnádi nem csak a Nap TV-be vitt hirdetéseket, de baráti kapcsolatban egyikükkel sem volt. Hozzáteszi, hogy más üzleti kérése Tasnádinak nem volt felé, de rendszeresen szerepelt a Nap TV-ben.
Gyárfás azt mondja, nem volt kiszolgáltatva Tasnádi Péternek, és ezt nem is tűrte, pedig Tasnádi többször próbálta befolyásolni. Egy alkalommal megkérte arra, hogy vegye fel egy ismerősét a Nap TV-hez, de ezt sem teljesítette. Úgy vélte, hogy a kérdéses ismerős beárnyékolta volna a Nap TV-t, szerinte egyszerűen nem illett oda. Elmondja azt is, hogy 2003-ban kérte ezt tőle Tasnádi, amikor börtönben ült.
A vádlott most arra tér ki, hogy bár a gyilkosság után is igyekezett jól fenntartani vállalkozásait, „árnyék vetült rá” azért, mert a közvéleményben hamar elterjedt, hogy köze lehetett Fenyő kivégzéséhez. Azt mondja, húsz éven át volt benne ez a rossz érzés. „Ezt senkinek nem kívánom” – mondja.
Gyárfás nem adja a hangját és az arcát a tárgyalóteremben:
Miközben Gyárfás mesél, sokadszor is megkéri az egyik televízió operatőrét, hogy ne vegye, mert nem járul hozzá. Mivel ezt a kijelentést a bíróság is tudomásul vette, Póta Péter bíró felszólította a tévést, hogy fejezze be, mert ki fogja utasítani a teremből. Gyárfás azt is kérte, hogy a hangját vagy arcképét torzítva se jelenítsék meg a sajtóban.
A bizonyítási eljárásban most Portik Tamással való kapcsolatára kérdez a bíró és az ügyész. Gyárfás elmondja, hogy tartott Portiktól, és ez mára sem változott. Mint előadta, sok alkalommal találkoztak és beszélgettek, de Gyárfás szerint Portik „gyakran beszélt metaforaképekben”, ő azonban nem merte kioktatni, mert ma is fél tőle. „Én egy ilyen gyáva alak vagyok” – mondja Gyárfás.
Elmondja azt is, hogy Portik vele szemben sem tűrt ellentmondást, Gyárfás pontosan emlékszik egy olyan beszélgetésükre, amelyben Portik azt mondta: „akik velem ujjat húznak, már sokan nem élnek”, ezzel figyelmeztette, hogy ne álljon neki ellen, bármit is kér.
Forrás: Blikk / Hirmagazin.eu
Fotó: Pozsonyi Zita