Az ellenzéki pártok már most az őszi önkormányzati választásokra készülnek és fiktív politikai pozíciókról vitatkoznak, amelyeket a májusi, európai parlamenti választások után, az új erőviszonyok függvényében felül fognak írni
– hangzott el az M1 Szemtől szembe pénteki adásában, amelynek Tóth Erik, a
forrás: M1
elemzője és ifj. Lominici Zoltán alkotmányjogász volt a vendége.
Tóth Erik a fővárosi helyzetet értékelve elmondta, hogy a Jobbik, amelynek legfőbb politikai céljai között a politikai identitásának növelése szerepelt, a 2018-as választások után ezt a tervét elengedte. Amíg 2014-ben Staudt Gábor személyében önálló jelöltet indítottak a főpolgármesteri székért, most nincs olyan erős politikus, aki a poszton elindulna és a balliberális erők jelöltjeit megszorongatná.
Felvetődik a kérdés, hogy a politikai vezetés miért lepődik meg, hogy a baloldal, amely korábban alkalmazta a szalámitaktikát, újból ehhez az eszközhöz nyúl. Ennek oka véleménye szerint, hogy a jobbikosok, valamint az LMP-sek nem voltak felkészülve arra, hogy a baloldal elkezd politikát formálni.
A Nézőpont Intézet adatai szerint a Jobbik 2009 óta a legkevésbé támogatott párt a fővárosban.
A szakértő szerint érdekes, hogy az SZDSZ-es hagyatékkal rendelkező LMP, amely korábban erős támogatottsággal bírt a fővárosban, miért maradt ki a baloldali összefogásból. Úgy vélte, hogy ennek az lehet a magyarázata, hogy az LMP közeledett a Jobbikhoz, és most ezt a stigmát próbálják ráégetni a baloldalról.
Ahelyett hogy az ellenzéki pártok felvázolnák külön-külön elképzeléseiket az EP-kampányban, fiktív politikai pozíciókról vitatkoznak, amelyeket a májusi választás után, az új erőviszonyok függvényében felül fognak írni – fogalmazott.
Karácsony egy hónapja még védte a Jobbikot
Ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász, a Századvég jogi szakértője szerint nehéz elképzelni, hogy ne égett volna rá az MSZP-re vagy a Momentumra, hogy a Jobbikkal kokettált. „A Jobbik tele van nyíltan antiszemita rasszista ügyekkel, kész csoda, hogy még működik a párt”– fogalmazott. Az alkotmányjogász szerint a Jobbik romokban van, és véleménye szerint erkölcsileg furcsa, hogy ezekkel a stigmákkal egyáltalán elindulnak az EP-választásokon.
Sajtóinformációk hivatkozva elmondta, hogy a baloldalon sokan az LMP-ből élnek. Szocialista politikusukat idézve elmondta, hogy Jávor Benedek azért került fel a szocialisták EP-listájára, mert így meg tudják szólítani a LMP-s szavazókat.
Ifj. Lomnici Zoltán szerint a fővárosban a liberális, poszt-SZDSZ-es szavazótáboráért folyik a küzdelem, vidéken azonban sokkal rosszabb helyzetben van az ellenzék.
Rövid távú stratégiák
Tóth Erik szerint az ellenzéki politikusok számára nem az lenne a kiút, hogy pillanatnyi érdekek mentén, mondvacsinált koalíciókkal növeljék támogatottságukat, programok, értékek nélkül. Úgy vélte, hogy jelenleg pozíciószerzési verseny folyik, és nem stratégiai gondolkodás.
Bár kihagyták a Jobbikot a fővárosi koalícióból, a baloldali ellenzéki vezetők nyilatkozataiból is kiderült, hogy a szavazói biztosok szintjén lesz együttműködés a párttal.
Az ellenzéki pártok a decemberi 12-i botrányos politikai akcióval egy platformra kerültek. Úgy vélte, visszafelé sülhet el, ha ezt az ellenzéki együttműködést megpróbálják a háttérbe szorítani, mert az EP-választások után újra megindul majd az egyeztetési folyamat, és a balra tolódó Jobbikkal ismét együttműködésre kényszerülnek a baloldali pártok.
Tóth Erik szerint az ellenzéki pártok Budapesten akkor győzhetnek, ha kétdimenziósra szűkítik le a versenyt mindenhol egy jelölttel indulnak.
Arra a felvetésre, hogy mennyire tekintik baloldali pártnak a Jobbikot, a Nézőpont Intézet saját kutatását idézte. A választópolgárok még mindig a legradikálisabb, leginkább antiszemita és legszélsőségesebb pártként határozták meg a Jobbikot – mondta. Ezért a Jobbik stratégiája zsákutcás politika, valamint a baloldali pártok együttműködése a radikális párttal nem hoz újabb szavazatokat – tette hozzá.
Háttérben mozgatják a szálakat?
A Demokratikus Koalíció EP-kampányával kapcsolatban ifj. Lomnici Zoltán elmondta, hogy a párt teljes mellszélességgel állt ki az Európai Egyesült Államok eszméje mellett, ezért sem jönnek ki negatív hírek a pártról.
Az Európai Egyesült Államok eszméje azt is jelenti, hogy Magyarország minél több hatáskört ruház át az Európai Uniónak. Ez többek közt az eredményezné, hogy Nem Magyarország, hanem Brüsszel határozná meg, hogy kivel éljünk együtt. Elmondta, hogy a DK vezetői szolgai módon követik a brüsszeli fősodratú politikát, ami a nemzeti önfeladás irányába történő elmozdulást eredményezne.
Arra a kérdésre, hogy a DK az EP-választások után az ellenzéki pártok együttműködésének újraszervezésében vezető szerepre törekedhet-e, Tóth Erik megjegyezte, hogy a Nézőpont Intézet felmérései is azt mutatják, hogy Gyurcsány Ferenc Magyarország történetek legelutasítottabb politikusa.
Ezért nem véletlen hogy a párt EP-választási listáján Dobrev Klára, Gyurcsány Ferenc felesége indul az első helyen.
A DK stratégiája, hogy újraszervezze az ellenzéki térfélen az együttműködési sémákat nem reális, de ez az egyetlen lehetőség, hogy a jelenlegi 5–7 százalékos támogatottsági sávból kilépjen – mondta Tóth Erik.