Egy otthoni rajtaütés folyamán gyilkoltak meg katonák egy 7 éves kislányt a mianmari Mandalay városában. A kislány ezzel a legfiatalabb áldozata a katonai puccsot követő támadásoknak.

Mianmar mára a szörnyűségek és az emberi kegyetlenség több színben megjelenő helyszínévé vált: ahogy írtunk róla korábban, apácák könyörögnek a rendőröknek, hogy ne gyilkolják meg a fiatalokat, rohamrendőreik a mentősöket verik, akik a tüntetések szétvert áldozatain próbálnak segíteni. Az embertelen erőszak ellen az EU és Ferenc pápa is felszólalt már.

Mindenki ezt olvassa most!

Hogy kezdődött az egész? Mianmar majdnem 60 éve katonai diktatúrában él, a hatalmukat féltő diktatórikus tábornokok minél inkább el akarták zárni a külvilágtól az országot, korlátozni az emberek szabadságát, röviden fogalmazva: annak ami Mianmar (az egykori Burma) területén zajlott, köze nem volt a demokráciához. Az utóbbi tíz évben a rendszer fokozatosan változni látszott, a tábornokok osztozni kezdtek hatalmukon a demokratikus választáson megszavazott erőkkel. Tavaly az újabb választásokon egy Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kji nevű Demokrata politikus elsöprő fölénnyel győzött. Itt lépett közbe a hadsereg, amely fizikailag visszaszerezte a hatalmat, választási csalásra hivatkozva. A nép eleinte megdöbbent, majd békés tüntetésbe kezdtek.

Ezek a békés tüntetések változtak át embertelen gyilkosságokká. Bizonyos ideig a katonaság szemet hunyt a jórészt fiatalokból álló tömegek demonstrációi felett, de később éles lőszert vetettek be ellenük, illetve egyre kegyetlenebb módszerekkel próbálták és próbálják elnyomni a tüntetőket. Az eseményeknek rengeteg halálos áldozata van, köztük már legalább 20 gyerek.

A katonaság házkutatást és razziákat hajt végre a protestálók letartóztatására, s egy ilyen során lőtték agyon a 7 éves kislány. A halott gyerek nővére BBC-nek adott nyilatkozata szerint a tisztek átvizsgálták az egész szomszédságukat, hogy fegyvereket keressenek és letartóztatásokat végezzenek, ezért jöttek hozzájuk is.

„Betörték az ajtót, majd megkérdezték apámat, van-e még valaki a házban. Ő azt mondta, nincs. Ezek után hazugsággal vádolták és elkezdték átkutatni a házat. Ekkor Khin Myo Chit odaszaladt apánkhoz, hogy az ölébe üljön. Egyből lelőtték” – mesélte.

Egy másik interjúban a lelőtt gyremek apja elárulta, mik voltak kislányának utolsó szavai: „Nem tudok, Apa. Túlságosan fáj”.

Kedveld és ajánld a Hirmagazin.eu Online Médiát!

A kislány a kórházba tartó mentőautóban halt meg. A katonák nem csak a kislánnyal bántak el, hanem az apa 19 éves fiát is megverték és letartóztatták. Ezen kívül egy másik gyereket, egy 14 éves fiút is lelőttek előző nap.

blikk

Hirmagazin.eu