A mai értelemben vett foltmozaik-varrás hazájának Angliát tekintik, hiszen ott kezdődött a textilgyártás ipari méretű megszervezése. Angol és ír kivándorlók vitték magukkal a patchwork technikáját és szeretetét a tengerentúlra. Az első telepesek valóságos foltvarró mozgalmat indítottak el Amerikában. A foltmozaik varrása közösségi munkává vált, kialakultak a különböző stílusok is, amelyek mind a mai napig megmaradtak.
1988-ban megalakult a Foltvarró Világszövetség, majd Dolányi Anna kezdeményezéseként 1989-ben Magyarországon is létrejött a Foltvarró Céh. Az oroszlányi közösség 30 fővel alakult Ackermann Józsefné vezetésével, jelenleg 16-18 tag vesz részt rendszeresen a közös foglalkozásokon.
Ha pedig valaki kételkedne benne, hogy az apró, másnak már haszontalannak tűnő „rongydarabokból” milyen mestermunkák készülhetnek, feltétlenül keresse fel a tárlatot, ahol az oroszlányi tájképektől kezdve a farmeranyag újraértelmezéséig, a táskák, takarók és egyéb használati tárgyaktól a tevékenységhez szükséges felszerelésig mindennel megismerhet, sőt, még egy gyűszűgyűjtemény is helyet kapott a tárlókban.
Forrás: onkormanyzat; Képek: Google;