A hatóságok a földrengés után figyelmeztetést adtak ki, mely több tartományt is érint. A cunamiveszély az ország déli, délnyugati részét érinti.
Miután Japán partjainál 6,9-es erősségű földrengést észleltek, a szigetország hatóságai cunami veszélyére figyelmeztetnek. A föld Mijazaki közelében Hiuga térségében mozdult meg és a cunami az ország déli részén csaphat majd le.
A Daily Mail beszámolója szerint a szökőárról szóló figyelmeztetések számos régiót érintenek a dél-nyugati Kiusu és Sikoku szigeteken. A törésvonalon fekvő szigetországban gyakoriak a földrengések és a cunami sem ismeretlen a japánok számára.
Legutóbb idén január elején 7,6-es erősségű földrengés rázta meg Japánt, a földmozgás után cunamiriadót adtak ki a tengerpart mentén fekvő részeken, van, ahol öt méter magas hullámokat vártak. A földrengés után 1,2 méter magas hullámokkal érkezett szökőár Vadzsima kikötőjébe. A földmozgás fészke Isikava prefektúrában, tíz kilométer mélyen volt.
2011-ben a fukusimai atomerőművet megrongáló cunami azonban egy jóval erősebb, 9,0-es erősségű földrengés eredményeként csapott le a szigetországra. A 2011. március 11-i, pusztító erejű, 9-es erősségű földrengés és az azt követő szökőár, amely a legnagyobb japán sziget, Honsu keleti partvidékének nagy részét letarolta, több mint 22 ezer emberéletet követelt. A tengerparton fekvő Fukusima I atomerőművet sújtó földrengés és szökőár tönkretette a létesítmény áramtermelő és hűtő berendezéseit, ami az erőmű hat reaktorából háromban katasztrofális leolvadást idézett elő; ez volt a világ legsúlyosabb nukleáris balesete a csernobili atomerőmű 1986-os felrobbanása óta.
Szökőár-riadót rendeltek el Japánban
A rengés 7,1-es erősségű volt, és Japán déli fő szigetének, Kjúsúnak a keleti partjainál zajlott, körülbelül 30 kilométeres mélységben.
Az ügynökség szerint 50 centiméteres szökőárhullámokat észleltek Kyushu déli partjának egyes részein és a közeli Shikoku-szigeten körülbelül fél órával a rengés után. A földrengés a legerősebben Nichinan városát és a közeli területeket rázta meg Miyazaki prefektúrában Kjusúban.
A szeizmológusok rendkívüli értekezletet tartottak annak elemzésére, hogy a rengés érintette-e a közeli Nankai-völgyet, amely a közelmúltbban pusztító földrengések forrása volt.
A Kyushu és Shikoku atomerőművek üzemeltetői azt mondták, hogy ellenőrzik, nem történt-e kár bennük. Az atomerőművekkel felszerelt területeken tapasztalható földrengések komoly aggodalomra adnak okot, mivel 2011 márciusában egy hatalmas földrengés és szökőár váltotta ki a fukusimai atomkatasztrófát.
Az NHK japán közszolgálati televízió szerint betört ablakokról számoltak be a epicentrum közelében lévő Miyazaki repülőtéren.
Japán a csendes-óceáni „tűzgyűrűn”, a Csendes-óceánt övező szeizmikus lemezek vonalán helyezkedik el, és a világ egyik leginkább földrengésveszélyes országa. Január 1-jén Japán észak-középső Noto régiójában történt földrengés több mint 240 ember halálát okozta. (The Guardian)
Forrás2