Az 1967-ben alakult Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI) a magyar földügyi és térképészeti tevékenység hatósági jogkörrel is felruházott, országos illetékességgel rendelkező központi földmérési szervezete, költségvetési intézmény. Közvetlen szakmai felügyeleti szerve a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Földügyi és Térképészeti Főosztálya (FVM FTF). Az Intézet része a magyar földügyi és térképészeti intézményhálózatnak.

Megalakulásakor az Intézet feladatköre a földmérési szakágazat szervezési, irányítási, szakfelügyeleti, államhatárügyi, kutatás-fejlesztési, és központi adat- és térképtári tevékenységeinek ellátására terjedt ki. 1970-1997 között a tevékenységi köre tovább bővült.

1999-től a XIV. Bosnyák téri székházban fokozatosan kialakításra került egy állandó szakmatörténeti kiállítás; létrehozásához a Geodéziai és Térképészeti Rt. (GTRT) és a Cartographia Kft. is nagymértékben hozzájárult. Különösen a GTRT segítette azzal, hogy – a FÖMI-t megelőzve – már jó néhány évvel azelőtt az Országos Műszaki Múzeummal összeállíttatott, és a székház földszintjén elhelyezett több régi értékes térképet, műszert és korabeli szakmai emléket. Jelen ismertetésünk a székház földszintjén, az I. emeleti tanácsteremben és a tágas előtérben, valamint a VIII. és IX. emeleti folyosókon elhelyezett anyagokra utal.

A FÖMI-ÁSZK kiállítását egyelőre csak a székházban megrendezett különböző szakmai összejövetelek résztvevői és az esetenként előre bejelentett kisebb csoportok látogathatják. Később ez a lehetőség várhatóan bővülni fog.

Állandó szakmatörténet kiállítás – 1, Magyarországról készült térképek

A kiállított mintegy 125 térkép között találhatjuk: pl. a XVI-XVII. században készült Lázár-deák térképet (1528), a XVII-XIX. századból Mikoviny Sámuel „Solt megye réznyomatos térkép”-ét (1737), Karacs Ferenc „Magyarország és kapcsolt részei” (1810) című alkotását, Marek János „Buda első szabatos felmérése”-t (1876).

A XX. századból itt találjuk többek között „Arad vármegye Közigazgatási és földmívelési térképé”-t (1906), Magyarország EOTR-ben készült térképeinek sorát, Magyarországról és néhány kiemelt területéről űrfotótérképeket (1994). A kiállításon megismerhetjük a digitális térképkészítés technológiáját, és megtekinthetjük magukat a digitális térképeket (1995-) is.

Cím: XIV ker.Bosnyák tér 5.
Tel: +36 (1) 222-5111
E-mail: [email protected]
Web: www.museum.hu