Július végén kezdődik és egészen augusztus közepéig tart az őzek párzási időszaka, ilyenkor pedig fokozottabb az állatok felbukkanása a közutakon, és akár bármiféle veszélyérzet nélkül kirohanhatnak az úttestre – hívja fel a figyelmet a rendőrség.
A rendőrség honlapján arra hívják fel a figyelmet, hogy az őzek párzási időszakának július végi kezdetével fokozottabban bukkanhatnak fel az utakon ezek a vadak – egészen augusztus közepéig, ameddig a párzási időszak tart.
Nyúllal, őzzel és más vaddal bármikor találkozhatunk a közutakon, de az őzet ábrázoló veszélyt jelző táblák hatálya alatt fokozottan is számolni kell ennek kockázatával.
Bár az őzelütések legnagyobb részében a vad sérül meg, és anyagi kár keletkezik a gépkocsiban, akár személyi sérüléssel vagy halálesettel is végződhet egy-egy ilyen incidens, hiszen az elütött vad a szélvédőt áttörve nagy erővel csapódhat az utastérbe. Emellett tragédiát okozhat az is, ha a balesetet elkerülni szándékozó sofőr félrerántja a kormányt és vagy letér az útról, vagy pedig összeütközik a szemből érkező járművel.
A vadbalesetek megelőzésére a legjobb módszer a figyelem, a fokozott óvatosság, valamint a sebesség csökkentése, és mivel a motorral közlekedők az autósokhoz képest jóval védtelenebbek, így az ő részükről fokozottabban indokolt a lassabb és óvatosabb közlekedés a vadveszélyes útszakaszokon.
Előfordulhat az is, hogy az autópályákon vagy közvetlenül ezek mellett vadállatokat látnak az ott közlekedők. Ilyen esetben a lassító fékezés még akkor is szükséges, ha nem tapasztalnak közvetlen veszélyt, már csak azért is, mert a kerítéstől a vadak nem tudnak visszatérni a szabadba, és pánikszerűen a gépjárművek közé szaladhatnak.
A járműre rögzíthető vadriasztó sípok is hasznosak lehetnek a vadelütések elkerülésére.
Forrás: eloben.hu
Kép: Massimo Catarinella, Martin Falbisoner