De hiába a középsulisok meghökkentő sikere, nem tudják eladni a gyógyszert, ugyanis a Turing Gyógyszergyár fenntartja a jogot az egyedüli forgalmazásra.
Tegnap, december 1-én volt az AIDS világnapja, amely kór milliónyi áldozatot szedett eddig, különösen a ’80-as évek USA-jában. Ma már viszont nagyon közel állunk a betegséget okozó HIV-vírus teljes gyógyításához, és még ha jelenleg nincs is rá gyógymód, számos olyan gyógyszer létezik, amelyeket rendszeresen szedvén olyan a HIV-vel együtt élni, mint a cukorbetegeknek az inzulinozás:
aki szedi a piruláit, tünetmentes és fertőzni sem tud.
A baj viszont ott kezdődik, hogy a sok gyógyszergyár levédeti a tabletták receptjét, emiatt horribilis árba kerülnek – mert a gyártók tudják, hogy aki HIV-vel fertőzött, megtesz minden tőle telhetőt az életéért.
Ezzel szemben viszont egy ausztrál középiskola 11-es évfolyamának sikerült előállítani az AIDS-betegek egyik életmentő gyógyszerét, amelynek bolti ára mintegy 5000-szeresére nőtt egyik napról a másikra nemrég, amikor Martin Shkreli gyógyszermilliárdos megvásárolta az előállítási jogát.
A Daraprim nevű gyógyszerből, amelyet az AIDS szövődményeinek és bizonyos rákos betegségek kezelésére is alkalmaznak, mindössze 400 Forintnak megfelelő összegből sikerült előállítaniuk a Sydney-i iskolásoknak egy tablettát – miközben egyetlen darab piaci értéke így is majdnem a kilencszerese volt a fenti árnak, mikor Shkreli cége,
a Turing Gyógyszergyár 220 ezer forintra emelte az összeget szeptemberben.
Hogy tiszta legyen a kép: a teljes kezelésre összesen nagyjából 100 tablettára van szüksége egy páciensnek.
Az AIDS-ben szenvedők számára (amely a HIV-vírus által évek alatt kialakított immunhiányos állapot) a Daraprim az úgynevezett toxoplazmózisra nyújt megoldást, amely egy AIDS-es számára egyébként leküzdhetetlen parazita által okozott fertőzés.
A diákokat a Sydney Egyetem és a Nyílt Forrás Malária Iskola és Alapszintű Felsőoktatási Program támogatta azzal, hogy közzétették a pirulával kapcsolatos információkat.
Dr. Allice Williamsont, az egyetem kémiai tanszékének posztdoktori kutatóját – aki a diákok mentora is volt egyben – idézi a Telegraph,
aki szerint ez bebizonyította, hogy mennyire egyszerű a gyógyszer, de mégis mennyire irracionálisan drága.
„Arra gondoltam, hogy ha meg tudjuk mutatni, diákok is, minden előképzettség nélkül elő tudják állítani a gyógyszert a laborjukban, rá tudunk világítani, mennyire elképesztően drága és hogy nem lehet hivatkozni az előállítás költségeire” – mondta a Guardiennek.
Az iskolások kémiatanára, Dr. Malcolm Binns azt nyilatkozta, hogy kísérletük során nem tudták használni a receptnek pontosan megfelelő útmutatást, mert veszélyes reagens anyagokat tartalmaz. Viszont ennek ellenére múlt héten sikerült szintetizálniuk a gyógyszert, amelynek tisztaságán és koncentrációján meglepődött ő maga is.
„A 17 grammnyi kezdő alapanyagból kémiai nevén 3,7 gramm pyrimethamint, azaz Daraprimot állítottak össze a fiúk. Az nagyjából 110 ezer dollárnak (33 millió forint) megfelelő gyógyszer– mesélte a kutatásvezető Williamson.
A rossz hír viszont az, hogy hiába a középsulisok meghökkentő sikere, nem tudják eladni a gyógyszert, ugyanis a Turing Gyógyszergyár fenntartja a jogot az egyedüli forgalmazásra.
„Hogy különálló gyógyszerként piacra vigyük, össze kell hasonlíttatni a Turing pirulájával. Ha ezt viszont nem engedi meg a Turing, ki kellene fizetni egy teljesen új kísérletet” – számolt be panaszkodván a kutatásban résztvevő másik egyetemi professzor, Dr. Matthew Tod.
Miután híre ment az esetnek, Twitteren számos kérdést szegeztek a 33 éves gyártulajdonosnak, Martin Shkrelinek azzal kapcsolatban, hogy versenytársnak érzi-e a srácokat. Válasza: „nem”.
Could @MartinShkreli have some competition from these school kids?https://twitter.com/i/moments/804099695144554500 …
A milliárdos Shkreli közösségi média oldalán kiposztolt egy videót, amelyben langyos gratulációt fejezett ki az iskolásoknak, miközben saját maga eredményeire büszkélkedett. „Soha, de soha ne hasonlítsátok össze a kotyvasztó játékotokat [az én gyógyszeremhez]. Legnagyobb hatékonyság, legjobb tisztaság, legszélesebb hatókör. Lezártam az előállítási játékot” – írta Twitter oldalán, miután videójában először gratulált a diákoknak a „kémia utáni érdeklődésük miatt”, és azt is közölte, hogy érdeklődéssel várja, mit hoz a jövő a természettudományokra különös figyelmet szentelő 21. században.
Skreli gratulációja:
És az említett Twitter-poszt:
And never, ever compare your cook game to mine. Highest yield, best purity, most scale. I have the synthesis game on lock.
Forrás: Telegraph
Te mit gondolsz erről a helyzetről?