A balesetek sokszor kis dolgokon múlnak, még figyelmetlennek sem kell lennünk. Egy amerikai férfi olyan felfedezést osztott meg az interneten, amire biztos, hogy te sem gondoltál.
Az Idaho-i Elektromos Művek technikusa különös felfedezést tett, amikor a kocsijában hagyott egy PET palackos ásványvizet. A férfi éppen a kocsijában ebédelt, amikor a szeme sarkából füstöt vett észre, és égett szagot érzett.
Amikor lenézett, meglátta, hogy a palackban lévő víz úgy gyűjtötte össze a napsugarakat, ahogyan a nagyító. És pontosan úgy is kezdte égetni az üléskárpitot: egy apró körben, vékony csíkban szállt a füst, de a kör egyre nagyobb lett, és aki csinált már ilyet nagyítóval, pontosan tudja, hogy nem sok kell, hogy lángra kapjon. A férfi gyorsan ki is vette a palackot, és eloltotta az egyelőre még parázsló tüzet.
Később az Elektromos Művek egy videóban modellezte, hogyan történt meg az eset. Kiderült, hogy a palackban lévő víz nagyító hatásának köszönhetően 121 Celsius fokos hőt adnak le az összegyűjtött napsugarak. A folyadéknak köszönhetően célzott sugárban adja le ezt a forróságot, ami már okozhat tüzet.
A Hoax Slayer nevű internetes oldalon is kipróbálták, hogy valóban begyújthatja-e egy palack az autót, és arra jutottak, hogy igen.
Az Oklahomai Közép-nyugati Tűzoltó Parancsnokság is figyelmeztetést írt ki a veszélyről. Facebook-oldalukon egy kommentre reagálva alaposabban kifejtették a mechanizmust; egy hozzászóló ugyanis kevesellte a hőfokot. A tűzoltóság megerősítette, hogy való igaz, a papír például 232 Celsius fokon gyullad be. Ugyanakkor számít az is, hogy mennyi ideig van kitéve az összegyűjtött napsugaraknak az anyag (autó esetében a műbőr üléshuzat, ami hasonló hőfokon lobban be, mint a papír). Amint eléri a 232 fokot, meg fog gyulladni a huzat – ami pár perc alatt be is következhet.
A tűzoltóság azt is hozzátette, hogy nagyon sok tényezőnek kell együtt állnia, hogy tűzeset történjen: a palackban olyan tiszta folyadék kell legyen, ami képes nagyítóként összegyűjteni a napsugarakat. Az sem mindegy, milyen szögben érkeznek a palackra a sugarak, és akkor a legvalószínűbb a gyulladás, ha sötét színű a huzat. A tűzoltóság hozzátette, hogy ezek a feltételek például egyáltalán nem tudnak összejönni egy mozgó autóban, és akkor sem, ha az autón sötétített üvegek vannak.
Bár elég alacsony a kockázat, a tűzoltók azért azt javasolják, hogy a biztonság kedvéért vegyük ki a kocsiból a vizes palackot, ha tűző napon parkolunk.
Forrás: Ripost