Ne dőljünk be jóhiszeműen a találékony csalóknak!

Annyira kézenfekvő. És talán éppen ezért mégsem számítana rá a szakértő sem.

Hányszor kaptunk már eddig is olyan üzenetet a Facebookon, hogy figyelem, feltörték a fiókomat! Ezek leginkább igazak voltak, s ismerőseink többnyire azért küldték, hogy némi türelmet kérjenek. Mert például egy hacker a nevükben küldözget kínos leveleket. És így tovább.

Az új átverősdi pontosan ezen a gyakorlaton alapul.

Kapunk egy levelet, hogy ismerősünknek feltörték a fiókját, hackerek vagy rosszindulatú idegenek eltulajdonították, kéri, ne írjunk többet oda, ez és ez az új címe.

Azon a címen pedig megtaláljuk az illető látszólag teljesen hiteles oldalát. Csakhogy az interneten könnyen beszerezhetők bárkinek a fotói, az adatai, s egy gyors regisztráció után az új Facebook-oldallal nem csak az online személyiségét lophatják el, hanem az ő átverhető ismerőseit is megkárosíthatják.

Mi ugyanis akár segítőkészen tovább is osztjuk az álismerős címét, segítségkérő levelét, amivel csak megerősítjük a klónozott oldal hitelességét. Terjed, mint a tűz, még csak vírusra sincs szükség.

Mióta mindennapos lett, hogy valami botrány támad a közösségi oldalon, érdemes némi óvatosságot tanúsítani az üzenetekkel kapcsolatban.

Hetente jön egy hír, hogy 50 millió, meg 29 millió Facebook-fiókot törtek fel. Tegnap közölte a Kiberblog, hogy a már árusított 1210 jelszó nem is abból a nagy lopásból való…

Lassan némileg immunissá válunk ezekre a történetekre: holott épp a minap használták fel egy magyar cég Facebook-számláját is arra, hogy egészen másokat hirdessenek az ő pénzükön.

Ha még nem tették volna meg, magánszemélyeknek érdemes meggondolni, hogy a bankjuknál ingyen vagy olcsón külön internetes számlát nyissanak, s azon csakis az adott vásárláshoz (Facebook-hirdetéshez, egyéb webes költéshez) éppen szükséges összeget tartsák.

Hogy a fiókunkat feltörték-e, ezen az oldalon ellenőrizhetjük.

Szerző:  BZI

Forrás: Hirmagazin.eu