A legtöbb szakember szerint a roston sült húsok sütése közben rákkeltő anyagok keletkezhetnek, amelyek rátapadnak a húsra, onnan pedig bekerülnek a szervezetben. Azonban Melanie Polk, az amerikai táplálkozás-nevelés intézet rákkutató osztályának munkatársa cáfolja ezen állítást.
De mit lehet tenni, hogy elkerüljük a rákkeltő anyagok keletkezését?
A válasz egyszerű: be kell pácolni a húst. Ugyanis több kutatás során a szakértők arra a megállapításra jutottak, hogy amennyiben bepácoljuk a csirke-, a marha-, vagy a sertéshúst, azzal csökkentjük a heterociklusos vegyületek jelenlétét, amelyekből rákkeltő anyagok szabadulhatnak fel, ha a hőmérséklet meghaladja a 160 Celsius fokot.
Ezen heterociklikus vegyületek leginkább a gyomor-, a máj-, a bőr-, a mell-, a tüdő és a végbélrák kockázatát növelik.
Melani Polk szerint, ha zsírban gazdag húsokat nyílt láng és füst éri, akkor nagy eséllyel heterociklusos vegyületek keletkeznek, hogy csökkentsük ezen vegyületek kialakulásának esélyét, előbb a húsokat pácoljuk be.
A kaliforniai Lawrence Livermore National Laboratory szakemberei is megállapították, hogy a csirkehús roston sütése esetén a a heterociklusos vegyületek 99 százalékban jelen vannak. A tudósok szerint nem kell különleges pácolási technikát alkalmaz, elég ha a húsokat olívaolajas, enyhén cukros páclébe áztatjuk be, amihez hozzáadunk friss citromlevet, sót, mustárt és fokhagymát.
A Natural Medicine Journal szaklap szerint barna sörbe is beáztathatjuk a húsokat, így jelentősen csökkentve az ártalmas vegyületek kialakulását.
Melanie Polk szerint azért érdemes például citromlevet és fokhagymát tenni a páclébe, mert ezek antioxidáns tartalma semlegesíti a rákkeltő anyagokat.
A szakértők ugyanakkor azt ajánlják, lehetőleg soványabb húsokat süssünk meg, a lehető legrövidebb idő alatt, hogy ne legyen idő a rákkeltő anyagok felszabadulásának.
Ez történik a szervezetedben, ha abbahagyod a húsfogyasztást!
A túlzott húsfogyasztás ma már bizonyítottan egészségtelen, ezért ha nem is tudunk lemondani a ropogós, szaftos csülökről, kolbászról, pecsenyéről, törekednünk kell arra, hogy kevesebbet fogyasszunk ezekből, ehelyett helyettesítsük több zöldséggel, gyümölccsel, hogy étrendünk kiegyensúlyozottabb legyen.
Tulajdonképpen nem is a tiszta hús, hanem a feldolgozott húskészítmények fogyasztásával van gond, amelyek sokféle, hosszútávon káros adalékanyagokat tartalmaznak, amelyek felhalmozódnak a szervezetünkben, írja a powerofpositivity.com. Ezért érdemes egy időre felhagyni a húsfogyasztással, hogy alaposan kitisztítsuk a májunkat, veséinket, vérünket. És ennek a legjobb módja, ha egy időre áttérünk a zöldség és gyümölcs fogyasztásra.
Most lássuk, hogy mi történik a szervezetünkben, ha felhagyunk a húsevő életmóddal!
1. A gyulladások mérséklődnek, akár teljesen megszűnnek
A krónikus gyulladások sok betegséget idézhetnek elő, például érelmeszesedést, autoimmun betegségeket, cukorbetegséget, keringési betegséget, vagy akár stroke-ot. A feldolgozott húskészítmények pedig növelik ezen gyulladások előfordulását és súlyosságát. Ezen segít a zöldség és gyümölcs diéta, ami mellé még fogyaszthatunk rostokban gazdag gabonákat, hiszen így a sok antioxidáns képes lesz kordában tartani a gyulladásokat.
2. Több hasznos baktériumra “tennénk szert”
Több trillió mikroorganizmus él a testünkben, főként a bélrendszerünkben, ahol jótékony baktériumok milliói dolgoznak azon, hogy minden rendben legyen az emésztés és az immunrendszer körül.
A zöldségek, gyümölcsök serkentik a pozitív baktériumok munkáját, míg a rostokban és tápanyagokban szegény, feldolgozott húskészítmények rossz hatással vannak a bélflóra működésére, ráadásul növelik a rossz koleszterin szintet, ami egyet jelent a szívroham, a stroke kialakulásának veszélyével.
Tóth Gábor Élelmiszer-ipari Mérnök tanácsai – Hús helyett más fehérjeforrás, zsír helyett Oliva olaj
3. Csökken a 2-es típusú cukorbetegség esélye
Az Annals of Nutritin and Metabolism nevű szaklapban megjelent, 17 évig tartó kutatásban a szakértők azt a következtetést vonták le, hogy összefüggés van a húsfogyasztás és a cukorbetegség kialakulása között.
Ugyanis:
- azoknál akik hetente egyszer fogyasztottak húst, 29 százalékkal nagyobb volt a cukorbetegség kialakulására való esély, mint akik nem ettek húskészítményeket
- azok, akik gyakran, két-három naponta ettek húst, 38 százalékkal növelték a cukorbetegség esélyét
Ezért lenne fontos teljes kiőrlésű gabonákból készült kenyeret, pékterméket, zöldségeket, gyümölcsöket enni, mert ez csökkenti a cukorbetegség esélyét.
4. Fehérje a zöldségekben is van
A húsevők azon szoktak aggódni, hogy ha nem esznek elég húst, nem jut a szervezetük kellő mennyiségű proteinhez, azaz fehérjéhez. Azonban a National Center for Health Statistics megállapította, hogy a húsevők 150 százalékkal több fehérjét visznek be a szervezetükbe, mint amennyire igazán szükségük lenne. A túl sok állati eredetű protein olyan betegségeket okozhat, mint a cukorbetegség, gyulladások, rák, szívbetegség, elhízás. A tofuban, chia magban, a babfélékben, valamint a tojásban is sok fehérje van, így nem kell megijedni, ha netán nem eszünk egy nap húst.
5. Óvjuk a környezetet
Lehet, hogy eddig nem hallottunk arról, hogy az állattenyésztés termeli az üvegházhatású gázok 15 százalékát? Ezzel pedig jelentős mértékben hozzájárul a környezetszennyezéshez és a globális felmelegedés gyorsulásához. Ezen kívül rengeteg erdőt kell kivágni, hogy a haszonállatok eledelét elő tudják állítani. Éppen ezért érdemes visszavenni a húsfogyasztásból, mert ezzel az egészségünk mellett a környezetünket is óvjuk.
Forrás: filantropikum
Képek: TeamFit, shashlichok.info, ynet.co.il, Kaposvár Most, Okoskonyha, gasztropocak.blog.hu
Videó: youtube