Az alábbi cikk összegzése: Több ország leállította az AstraZeneka-vakcinával való oltást, mert az oltás után az arra hajlamosak részére vérrög képződött a szervezetben. AZ EMA vizsgálatára vár mindenki, hogy a vakcina mellékhatásaként alakult-e ki a véralvadási probléma vagy sem. Hirmagazin.eu

Romániában csütörtök estétől péntek délig kilencezren mondták le az AstraZeneca vakcinára korábban lefoglalt időpontjukat az internetes előjegyzési portálon – közölte a koronavírus elleni oltáskampányt koordináló bizottság (CNCAV).

Romániában több ezren lemondták regisztrációjukat az AstraZeneca védőoltásra/ Fotó: Pexels

Romániában több ezren lemondták regisztrációjukat az AstraZeneca védőoltásra/ Fotó: Pexels

A testület a közösségi oldalán válaszolt pénteken az AstraZeneca oltóanyagával kapcsolatos lakossági kérdésekre. Ezek egyike azt firtatta, mennyire ingott meg Romániában a bizalom a brit–svéd gyógyszeripari vállalat és az Oxfordi Egyetem által kifejlesztett vakcinában, miután több európai ország felfüggesztette használatát az egyes beoltottaknál tapasztalt vérrögképződés miatt. A CNCAV számszerűsített válaszához azt is hozzátette, hogy az AstraZenecára vonatkozó 200 ezer előjegyzéshez képest a visszalépők aránya „mindössze” 4,5 százalék.

Mindenki ezt olvassa most!

A romániai oltáskampányt koordináló bizottság csütörtök este úgy döntött, hogy „elővigyázatosságból” egyelőre nem használja fel azt a négyezer adag megmaradt AstraZeneca-vakcinát, amely ugyanabból a szállítmányból származik, aminek a használatát Olaszországban felfüggesztették, mert Szicíliában két személy is elhunyt, miután megkapta a védőoltást.

A CNCAV azonban nem állította le az AstraZenecát használó oltóközpontjainak tevékenységét, a visszavont oltóanyagot más szállítmányokból származóval pótolják. A kérdéses szállítmányból Románia 81 600 adagot kapott, amiből már több mint 77 ezer adagot felhasznált.

A román média kiderítette, hogy az ebből a szállítmányból származó vakcinával oltották be azt a 47 éves zsílvásárhelyi (Targu Jiu) férfit is, aki másnap szívinfarktusban elhunyt. Valeriu Georghita, az oltáskampány vezetője az esetről elmondta: nem lehet ok-okozati összefüggést kimutatni az oltás és a haláleset között, a boncolás pedig megállapította, hogy – bár nem tartották nyilván krónikus betegként – az áldozatnak korábban is volt már szívinfarktusa.

Kedveld és ajánld a Hirmagazin.eu Online Médiát!

A lakosságot megnyugtatandó Florin Citu miniszterelnök pénteki sajtónyilatkozatában rámutatott: Európában már több mint ötmillió embert oltottak be AstraZenecával, Nagy-Britannia pedig ezt az oltóanyagot használja a teljes lakosság immunizálására. Úgy értékelte: meg kell bízni a szakértőkben, az Európai Gyógyszerügynökségben. „Semmi sem változott”, Romániában valamennyi vakcinatípussal folytatódik az oltáskampány, és természetesen figyelemmel kísérik az esetleges mellékhatásokat – mondta.

A kormányfő ugyanakkor élesen bírálta – és „terrorcselekményhez” hasonlította – azt az ellenkampányt, amely több mint egy éve megkérdőjelezi a járvány megfékezésére irányuló összes kormányzati erőfeszítést. Citu úgy értékelte: az államhatalmat próbálják meg aláásni azok, akik a maszkviselés, távolságtartás ellen kampányolnak, az oltások ellen hergelnek.

Előzőleg Dánia döntött úgy csütörtökön, hogy elővigyázatosságból két hétre felfüggesztik az AstraZeneca koronavírus elleni oltóanyagának használatát, miután több olyan esetet is jelentettek, amikor vérrög képződött a beoltottak szervezetében.

Öt másik európai országban is ilyen intézkedést hoztak, de csak az ABV5300 jelzésű szállítmányra vonatkozóan. Hozzájuk csatlakozott Olaszország is, amely az ABV2856 jelzésű szállítmányban lévő vakcinával történő oltást tiltotta meg.

A spanyolok is bejelentették: felfüggesztik az AstraZeneca-vakcinával való oltást

Több spanyol tartomány bejelentette pénteken, hogy óvatosságból egyelőre nem használja fel az AstraZeneca brit-svéd gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem által kifejlesztett vakcina azon tételét, amelynek alkalmazását több ország is felfüggesztette, miután több olyan esetet is jelentettek, hogy vérrög képződött a beoltottak szervezetében.

Kasztília és Leónban, Asztúriában és Andalúziában addig nem adják be az ABV5300-as tételből származó oltóanyagokat, amíg az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) vizsgálata le nem zárul arról, hogy a vakcina mellékhatásaként alakult-e ki a véralvadási probléma vagy sem.

Kedveld és ajánld a Hirmagazin.eu Online Médiát!

A tartományokban az AstraZeneca-vakcina többi tételének felhasználása folytatódik.

Spanyolország február 12-én 228 ezer adagot kapott a kérdéses szállítmányból, amelyet szétosztott a tartományok között.

A dél-európai országban 18 és 55 év között engedélyezték a vakcina használatát, jelenleg az egészségügyi dolgozók, rendőrök, tűzoltók, tanárok beoltásánál alkalmazzák.

Carolina Darias spanyol egészségügy-miniszter csütörtökön közölte: Spanyolországban nem jegyeztek fel eddig az AstraZenecával kapcsolatos vérrögképződéses eseteket, ezért nem függesztik fel az oltóanyag használatát. Azonban az EMA vizsgálatának eredményéig a szaktárca közegészségügyi tanácsa elhalasztotta a döntést arról, hogy 55-ről 65 évre emelje a vakcina alkalmazásának korhatárát.

Mindenki ezt olvassa most!

Az EMA csütörtökön előzetesen azt közölte: nincs arra utaló jel, hogy az AstraZeneca koronavírus elleni oltóanyaga okozott volna vérrögképződést, a vakcina továbbra is beadható.

Előzőleg Dánia döntött úgy csütörtökön, hogy elővigyázatosságból két hétre felfüggesztik az AstraZeneca koronavírus elleni oltóanyagának használatát, miután több olyan esetet is jelentettek, amikor vérrög képződött a beoltottak szervezetében. Norvégia és Izland is felfüggeszti elővigyázatosságból az AstraZeneca brit-svéd gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem által kifejlesztett vakcina alkalmazását – közölték az egészségügyi hatóságok.

Romániában a lakosság egy része nem veszi fel az AstraZeneca-oltást, az alábbi országok pedig egyenesen leállították a használatát, amíg az Európai Gyógyszerügynökség vizsgálata le nem zárul arról, hogy a vakcina mellékhatásaként alakult-e ki a véralvadási probléma vagy sem.

Akkor összegezzük! Spanyolország, Olaszország, Norvégia, Dánia, Izland, Kasztília, León, Asztúria és Andalúzia – ezekben az országokban leállították az AstraZeneca-vakcina felhasználását, mert az oltás után az arra hajlamosak részére vérrög képződött a szervezetben. AZ EMA vizsgálatára vár mindenki, hogy a vakcina mellékhatásaként alakult-e ki a véralvadási probléma vagy sem. Hirmagazin.eu

A cikk megjelenése óta további országok jelentették be a vakcina használatának a felfüggesztését! Hirmagazin.eu

Deep-link: Forrás1

Deep-link: Forrás2

Hirmagazin.eu