MTI 2015. szeptember 25.
A tavalyi Vásárhelyi Őszi Tárlaton elismerést nyert fiatal festők, Szabó Klára Petra és Szakszon Imre alkotásaiból nyílik egyéni tárlat a hódmezővásárhelyi Tornyai múzeumban – tájékoztatta Elek András, a közgyűjtemény sajtóreferense az MTI-t.
Vasárnap déltől látható a 61. Vásárhelyi Őszi Tárlat Rudnay Gyula művészeti ösztöndíját elnyert Szabó Klára Petra Jégvirágok című kiállítása. A hódmezővásárhelyi születésű alkotó rendszeres résztvevője különböző programoknak Ausztriától a Baltikumon át a Távol-Kelet országaiig. Jelenleg épp Dél-Koreában az Incheon Art Platform keretében dolgozik.
Munkásságát számos elismeréssel díjazták: kétszeres Derkovits-ösztöndíjas, a Vásárhelyi Őszi Tárlatokon több díjban és munkajutalomban is részesült. A fiatal képzőművész grafikái, akvarelljei mellett animációkat és egyedi installációkat is készít. Az egyedi technikával készült alkotásaiból álló, különlegesen finom kidolgozású Jégvirágok kiállítása december elejéig látható.
A művész előző dél-koreai ösztöndíja során tűnt fel az ottani jégvirágok magyarországitól eltérő rajzolata. Ez inspirálta a víz kristályos szerkezének „foglyul ejtésére”, amelynek technikáját a Távol-Keleten fejlesztette ki, majd itthon egyre nagyobb felületeken alkalmazta. Kísérletei során mínusz 9 Celsius fokon rögzíti a vakkeretre kifeszített papíron a vízben oldódó festékanyagot.
A kristályosodás függ a víz minőségétől: más-más formákat hoz létre az esőből, a tavakból, a folyókból vagy a csapból származó víz. A mintegy húsz műből álló kiállítási anyag a világ két térfelén kialakuló jégvirágosodást olyan mintázatokkal szemlélteti, melyek a legfinomabb vonalrajzú rézkarcokat és részmetszeteket idézik.
A tavalyi Vásárhelyi Őszi Tárlaton a Fiatal festők nívódíját elnyert Szakszon Imre „bármi bárhol” című egyéni kiállítása október 1-jén nyílik.
Szakszon Imre 2006 és 2012 között tanult a Magyar Képzőművészeti Egyetem festőszakán. Mesterei Nagy Gábor, Kósa János, Nemere Réka és Wechter Ákos voltak. Rendszeres résztvevője a különböző művésztelepeknek és szimpóziumoknak; elnyerte az UniCredit Tehetségprogram ösztöndíját és a Barcsay-díjat is. A tizennyolc alkotást felvonultató hódmezővásárhelyi kiállítás anyaga az utóbbi három év ürességet és elhagyatottságot keltő városrészleteket, illetve a természetben egy-egy pillanatra „megálló” időt megörökítő munkáiból válogatva mutatja be festői munkásságát.