Itt a nyár és vele a fesztiválszezon. A közelmúltban történt terrortámadások miatt gondolni kell az egyéb biztonsági intézkedésekre is egy-egy nyári fesztivál kapcsán. Ki lehet-e védeni a veszélyt? Mire lehet felkészülni? Milyen gondot okozhat az alkohol és a drog? Hasznos tanácsok fesztiválra készülő fiataloknak és szüleiknek egyaránt, a Kossuth Rádió Napközben című műsorában.
A Kossuth Rádió Napközben című műsorában Tibenszky Móni Lisa, a Felelős Szülők Iskolájának vezetője, Németh Ágnes, az ORFK bűnmegelőzési osztályának vezetője és Fülöp Zoltán fesztiválszervező szólalt meg a közeledő fesztiválszezon kapcsán.
Hogy készítsük fel a fiatalokat egy fesztiválra?
Tibenszky Móni Lisa szerint a legnagyobb abszurditása a nevelésnek, hogy önállóságra, határozott kiállásra kell tanítani a gyerekeket. A fesztiválra való “felkészítés” egy hosszú folyamat, ami valójában már kicsi korban elkezdődik azzal, hogy nyaralni megy a család, idővel pedig táborozni indulnak a gyerekek.
Indul a fesztiválszezon – Kossuth Rádió / Napközben
Napjainkban vannak már Magyarországon olyan családi fesztiválok, ahová a szülő és a kisiskolás korú gyermek együtt tud ellátogatni és bele tud kóstolni a fesztivál nyújtotta szabadságélménybe és “veszély részébe” is. “Nem szabad elzárni a gyerekeket minden olyan helyzettől, ami egy picit is veszélyes lehet” – nyilatkozta Tibenszky Móni Lisa. A Felelős Szülők Iskolájának a vezetője szerint a megfelelő kommunikációra kell törekedni, fel kell hívni a gyerekek figyelmét az alkohol-, vagy a drogfogyasztás jelentette veszélyekre.
Teret kell adni a gyereknek
Hallgatói hozzászólásra válaszolva Tibenszky Móni Lisa elmondta, hogy jó megoldás, ha a szülő kapcsolatot ápol a gyermeke baráti körével és azok családjával. A közös programok és a „családi bandázás” megfelelő fórum lehet arra, hogy a szülő felhívja a figyelmet az esetleges veszélyekre, amelyek egy fesztiválon előfordulhatnak.
“Tudomásul kell venni, hogy egy tinédzsert más motivációk és érzések mozgatnak, ott kell lenni mellette, de mégis, a háttérből kell elmagyarázni a gyereknek, hogy egy szórakozóhelyen esetleg egy tabletta belekerülhet az italába.” – fogalmazott Tibenszky Móni Lisa.
Egy fesztiválon nem létezik teljes biztonság
Németh Ágnes, az ORFK bűnmegelőzési osztályának vezetője egy hallgatói sms-re reagálva elmondta, hogy a “saját nyelvükön” kell beszélni a tinédzserekkel az alkohol- és drogfogyasztás hatásairól.
“A biztonsági cégek odafigyelnek rá, hogy a fesztivál területére ne jussanak be oda nem illő eszközök, de nem lehet teljes védettséget biztosítani. A biztonsági személyzet és a rendőrök utasításait el kell fogadni, mert azok az intézkedések a fesztiválozók védelmét szolgálják” – jelentette ki Németh Ágnes.
Németh Ágnes felhívta a figyelmet arra, hogy a 14 év fölötti fiatal már rendelkezik egyfajta cselekvőképességgel és felelősséget is kell vállalnia a tetteiért.
Fontos újítás a fesztiválozók védelmének érdekében
A legnagyobb hazai fesztiválok szervezői is igyekszenek megfelelni a globális veszélyeknek és kihívásoknak, a legújabb biztonsági újításról Fülöp Zoltán fesztiválszervező beszélt a hallgatóknak.
A legnépszerűbb magyarországi fesztiválokon bevezettek egy úgynevezett “check-in” rendszert, amely valamilyen arcképes igazolványhoz köti a karszalag kiadását. “Ez a rendszer olyan hálózathoz is kapcsolódik, ami azonnal jelzi, ha olyan személy akar belépni a fesztivál területére, aki országos vagy nemzetközi körözési listán van” – nyilatkozta Fülöp Zoltán.
Fülöp Zoltán elmondta, hogy évről-évre növelik a biztonsági személyzet létszámát, amely fesztiválonként eléri az ezres nagyságrendet. Az egészségügyi hátteret is fejlesztik; a kirendelt mentőkocsikon kívül “belső egészségügyi járőrszolgálatot” is alkalmaznak a fesztiválokon, akik szakszerű ellátást biztosítanak baj esetén.
forrás: Kossuth Rádió / Napközben