A pünkösdi hétvégén már kinyit a strandok és fürdők többsége, és szigorú szabályokat kell betartaniuk a vendégeknek.
A fővárosi Paskal Gyógy- és Strandfürdőben is több intézkedést vezettek be – ezek egy része eddig is érvényben volt, csak senki nem vette komolyan. Többek között tilos bemenni a fertőző betegeknek, kötelező a medencehasználat előtt és után, de még a mosdóhasználat után is a meleg vizes, szappanos zuhanyzás. Szigor ide vagy oda, a szauna és a csúszda egyelőre mindenkinek tilos.
16 négyzetméter jár fejenként
„A zárt fürdőket a jelenleg érvényes szabályozás szerint még nem nyithatják meg” –mondta Szűts Ildikó, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója a közelmúltban.
A strandok üzemeltetőinek sem lesz könnyű dolga, hiszen a látogatóknak a szárazföldön fejenként 16, a medencében 4 négyzetmétert kell biztosítani.
„Megkezdtük az egyeztetést a Nemzeti Népegészségügyi Központtal, hogy ezt a szabályozást vizsgálják felül az életszerűbb megoldások alkalmazása érdekében” – jelezte Szűts Ildikó.
Online lehet jegyet venni
A fürdők előtt a kánikulában megszokott látvány a hosszan kígyózó sor, ennek azonban bizonytalan ideig vége.
Egyelőre a budapesti strandokra csak online lehet jegyet venni, így tudják követni azt is, hány vendég megy be.
Noha mindig is elvárt volt, hogy papucsot hordjanak a vendégek, enélkül nem is léphetnek be a strand területére a járványügyi előírások miatt. A büfénél nem liheghet senki a másik nyakába, felfestések, piktogramok segítenek majd eligazítani a népet, mennyi is a másfél méter.
„A budapesti strandokon a nyitás előtt nagytakarítást és fertőtlenítést rendeltek el, a közegészségügyi előírásokat maximálisan betartják”
– hangsúlyozta Szűts Ildikó.
A nyitás után a korábbinál több takarító dolgozik majd a létesítményekben. A medencék vizét óránként ellenőrzik, a korlátokat félóránként fertőtlenítik, és óránként takarítják a zuhanyzókat, mellékhelyiségeket. Minden bejárathoz és a mosdókban kézfertőtlenítőt tesznek ki. Az öltözőket lehet használni, de a másfél méteres távolságot ott is tartani kell.
Csak semmi fröcskölés!
„A köznyelvben bármilyen egyértelműnek is tűnik az a megfogalmazás, hogy a strandok, szabadtéri fürdőhelyek kinyithatnak, jogilag és szakmailag többféleképpen lehet értelmezni azt. A fürdőszövetség arra kérte a hazai fürdőket, hogy egyelőre higgadtan értelmezzék a kormányrendeletet, továbbá lehetőleg várják meg a kormányzati részletszabályokat (pl. medence- és szolgáltatástípusok, higiénia, befogadható létszámok). Ezek ismerete nélkül felelősen nem nyitható meg fürdőlétesítmény a vendégek előtt – fogalmazott korábban Boros László Attila, a Magyar Fürdőszövetség elnöke.
Ócsai Lajos járványügyi szakértő azonban óvatosságra int a szabad vizes fürdőzéssel kapcsolatban, hisz ott a vizeket érthető okok miatt nem fertőtlenítik.
– Eleve korlátozott lesz a létszám a strandokon, de azért így is számos veszély leselkedhet ránk. A koronavírus a szabad vizekben nem pusztul el, így itt még óvatosabbnak kell lennünk. Úszás, locsolkodás közben könnyen bejuthat a szervezetbe a szemünkön és a szánkon keresztül egyaránt!
Hatásos szer a klór
Hiába permetezi be valaki az egész testét alkohollal vagy klórral, nem öli meg azokat a vírusokat, amelyek már bejutottak a szervezetébe. A klór vagy alkohol egész testre permetezése viszont roncsolja a nyálkahártyát (vagyis a szemet és a szájat), és a ruhát is könnyen tönkreteszi. Ettől függetlenül az alkohol és klór is nagyon hasznos lehet más felületek fertőtlenítésére a megfelelő használati utasítás betartása mellett.
Jó minőségű a szabad víz
Müller Cecília országos tiszti főorvos hívta fel a figyelmet nemrég arra, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapján megjelent a hazai szabad vízi fürdőhelyek értékelése. „Az európai uniós szabályok szerint négyévente értékelik a vizek minőségét, Magyarországon a vizsgált fürdőhelyek 90 százaléka kiváló vagy jó minősítést kapott” – tette hozzá.