A Marine Conservation Society jelentése szerint kilométerenként 35 darab biológiailag nem lebomló törlőkendő található a brit strandokon. Ez a mennyiség többek között a 2013-2014-es tél során lezúduló hatalmas mennyiségű csapadéknak köszönhető, az eldugult csatornákból rengeteg szemét került bele a folyókba, amelyek hordaléka végül a tengerpartokon kötött ki, megnövelve ezzel a törlőkendő hulladékok mennyiségét is. Nem csupán ezen időszak során került ki sok ilyen típusú szemét a partokra, sajnos egy általánosságban növekvő tendenciának lehetünk szemtanúi.
A kutatócsoport munkatársai szerint a mai emberek nagyon elkényelmesedtek, hiszen sokkal egyszerűbbnek tartják megvenni az egyszer használatos termékeket és aztán eldobni azokat, semmint szelektálni, vagy tudatosan, tartós árucikkeket vásárolni. Ez jelentős mennyiségű erőforráspazarlással jár, hiszen az előállított termék egyszeri használat után máris hulladékká válik. Ezek az anyagok életciklusuk végén (vagyis kidobásuk után) a környezetben kötnek ki elszennyezve és károsítva a természetes ökoszisztémákat.
Nedves törlőkendők, higénia – és a következmény, amit már nem látunk: műanyag hulladékok, melyek károsítják a tengeri élővilágot
A világ hét fennmaradt teknősfaja közül öt rendszeresen megfordul a brit tengerpartoknál, hiszen ez a hűvös és tápanyagban gazdag környezet kiváló táplálékszerzési helyet biztosít a teknősök számára.
A medúzák gyakori táplálékul szolgálnak e hüllők számára, azonban a természetbe kikerülő műanyag zacskók könnyen becsapják őket, hiszen tévesen azt hiszik, jóféle zsákmányt találtak, azonban ez könnyen a vesztükbe sodorhatja őket. A tengeri élőlények sokszor megeszik a különféle műanyag hulladékokat, amely így a gyomrukba kerül, ők pedig egyszerűen éhen halnak. A nedves törlőkendők is tartalmaznak műanyag összetevőket, és hasonló veszéllyel kecsegtetnek, mint a műanyag zacskók a tengeri élővilág számára.
Egyes hulladékfajták természetben való lebomlásához több száz évnek is el kell telnie
Nyilván az lenne a legjobb megoldás, ha egyáltalán nem használnánk ezeket a törlőkendőket, ám ha mégis mindennapjaink részévé szeretnénk tenni őket, akkor igen fontos, hogy a megfelelő módon gondoskodjunk sorsukról miután használtuk, biztosítva, hogy a lehető legkevesebb környezeti kárt okozzák. Vagyis ezek a törlőkendők a szemetes kukába valók!
S hogy miből is készülnek? Sokféle különböző összetételük lehet gyártótól és típustól függően.
De lássunk csak egy példát: Water, Disodium EDTA, Xanthan Gum, Caprylic Triglyceride, PEG 40 Hydrogenated Castor Oil, Benzyl Alcohol, Iodopropynyl Butylcarbamate, Sodium Hydroxymethlyglycinate, Citric Acid, Fragrance
Ebből a 10 összetevőből 5 rendelkezik a veszélyességi tényezők valamelyikével, allergén, immun-és szervrendszeri mérgezést okozhatnak.
De itt van egy másik példa: Water, Potassium Laureth Phosphate, Glycerin, Polysorbate 20, DMDM Hydantoin, Tetrasodium EDTA, Methylparaben, Malic Acid, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Calendula Officinalis Flower Extract, Camellia Oleifera Leaf Extract, Cucumis Sativus (Cucumber) Fruit Extract, Retinyl Palmitate, Tocopheryl Acetate, Zea Mays (Corn) Oil, Phenoxyethanol, Butylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Isobutylparaben, Fragrance
Az előző példához hasonlóan ez a baba törlőkendő is számtalan kockázatos anyagot tartalmaz, melyek rákot, immunrendszeri károsodást, allergiát okozhatnak, továbbá hozzájárulhatnak a fejlődési rendellenességekhez, a reprodukciós toxicitáshoz (termékenységre és fejlődésre gyakorolt káros hatás), a szervi működési és hormonháztartási problémákhoz, de akár sejtkárosodást is okozhatnak.
Ha minden áron szükségünk lenne nedvesített törlőkendőkre, akkor akár önmagunknak is készíthetünk otthon természetes baba törlőkendőket!
„30-40 évvel ezelőtt még nem voltak nedves törlőkendők, az emberek egyszerűen csak pamutkendőt használtak. Három dolog van, ami a toalettbe kerülhet: pisi, kaki és papír. Semmi más, a többinek a szemetesben a helye.” (A Tartsuk Angliát Tisztán szervezet szóvivője)
Az ÖKO-Pack Játszóházában szórakozva, játékosan ismerkedhetünk a különböző hulladékok lebomlási idejével.