Az Iszlám Állam egyes elemei azon munkálkodnak, hogy újjáépítsék szervezetüket Szíria nyugati részén, amelyre az Egyesült Államoknak se rálátása nincsen, se erői sincsenek jelen.
Frank McKenzie tábornok, az amerikai hadsereg Középső Parancsnoksága főparancsnoka az Egyesült Államokban lévő tampai főhadiszállásáról online nyilatkozta, hogy az Eufrátesz folyótól nyugatra fekvő vidéken, amely a szíriai rendszer felügyelete alatt áll, jelenleg olyan súlyos a helyzet, hogy ismét feltámadhat az Iszlám Állam. Ez mindenki számára aggasztó jelenség.
A térségben a lázadók bizonyos szempontból „szabadon tevékenykedhetnek”, ezért nem is valószínű, hogy a szíriai kormány tesz valamit is a megfékezésükre.
Rettentő lassan haladnak azok az erőfeszítések, hogy a területen lévő menekülttáborokból elszállítsák az embereket. A fennálló helyzetet a koronavírus okozta járvány tovább bonyolította és megnehezítette. Ez az állapot szélsőségessé teszi az embereket, főleg a fiatalokat a táborokban, ami szakértők szerint tökéletes az Iszlám Állam lázadóinak – írja a HVG.
A járvány megállítására tett erőfeszítések miatt nehezebbé vált a táborban élők visszaköltöztetése korábbi lakóhelyükre. Ez utóbbi pedig kulcsfontosságú lenne a táborok kiürítése szempontjából, amit az Egyesült Államok igencsak próbál elérni szövetségesei körében. Az államok nagy részében azonban nem mutatkozik hajlandóság arra, hogy a lehetséges dzsihadista lázadókat befogadja.
A Szíria északkeleti részén fekvő al-Hol táborban hetvenezer ember zsúfolódott össze, többségében nők és gyerekek. Ezek az emberek a szíriai polgárháború következtében kényszerültek lakhelyük elhagyására.
Humanitárius csoportok szerint sok nő és gyerek nincs veszélyben, de tisztviselők úgy vélik, a nők közül többen radikalizálódtak, aktív szerepet vállva a lázadásban. Amennyiben a politikai vezetők nem találják meg a módját a folyamat megfordítására, a táborban lévő, hajléktalanná vált emberek visszaköltöztetésére, várható, hogy újabb dzsihadista felkelés lesz a térségben.
A Centcom főparancsnoka úgy vélekedett, jobb lenne ezzel a kérdéssel most foglalkozni és megoldást találni rá, mint később, évek múlva szembesülni a sokkal rosszabb helyzettel.
Forrás: Blikk / Hirmagazin.eu