forrás: Kossuth Rádió/Napközben

Kísérletképpen két tizenéves lány profilját hozták létre egy közösségi oldalon. Egy napon belül 54 férfi jelentkezett be hozzájuk, némelyik egészen durva szexuális ajánlattal.

A svéd televízió kísérletképpen feltette két képzeletbeli lány profilját olyan közösségi oldalakra, amelyeket nagyrészt fiatalok látogatnak. Egy napon belül összesen 54, 20 évesnél idősebb férfi jelentkezett be a 14 és 15 éves „lányoknál”, némelyik egészen durva szexuális ajánlattal. A médiában egyre gyakrabban megjelenő intelmek ellenére is, úgy tűnik a gyerekek és a szülők nem veszik komolyan az internetes zaklatásokkal kapcsolatos felhívásokat.

A pedofília súlyos bűncselekmény és bünteti is a törvény, annak ellenére, hogy nincs külön büntetőjogi fogalma. Tilos 18 évet be nem töltött személyről pornográf felvételek készíteni, hozzáférhetővé tenni és birtokolni. „Ilyen felvételeket megszerezni, megtartani 3 évig tartó szabadságvesztéssel, készíteni, hozzáférhetővé tenni 1-5 évig tartó szabadságvesztéssel jár. Azzal kereskedni, nagy nyilvánosság számára hozzáférhetővé tenni pedig 2-8 évig büntetendő szabadságvesztéssel járhat, és vannak más specifikus, minősítő körülmények is” – mondta Dr. Parti Katalin, az Országos Kriminológiai Intézet Bűnözéskutatási és Elemzési Tudományos Osztályának osztályvezető-helyettese, tudományos főmunkatársa a Kossuth Rádió Napközben című műsorában.

Az a felvétel, amely a nemiséget súlyosan szeméremsértő nyíltsággal, célzatosan a nemi vágy felkeltésére irányuló módon ábrázolja, az ide tartozik – közölte a szakember. Hozzátette: más kérdés, hogy nem csak a pedofilok követik el ezeket a cselekményeket, hiszen óriási pénz van az ilyen fajta felvételekkel való kereskedésben – tette hozzá.

Azokat a gyerekeket érik el, akikkel a legszorosabb a bizalmi kapcsolat, vagyis családon belül, ezért nehéz kideríteni az ilyen cselekményeket, mivel a családból nem kerülnek ki – húzta alá Parti Katalin.

Felhívta a figyelmet a Médiatudor programra, amely 7 éve kezdődött Magyarországon: nagyon ritka a netes veszélyekre felkészítő, átfogó program hazánkban. A szülők az iskolától juthatnak használható információhoz, e programoknak integráns része kellene lennie a kortárs mentor felkészítésnek, nem csak csoportfoglalkozáson, de az idősebb, hangadóbb gyerekeket is fel kellene készíteni, hogyan tudnak segíteni a többieknek – vélte a szakember. Az igazán fájó eseteket radásul a gyerekek nem mondják el senkinek, legkevésbé tanárnak, felnőtteknek, tehát leginkább a kortársak tudnak nekik segíteni – húzta alá Parti Katalin.

Az elrettentés és tiltás nem célravezető

Az nem megoldás, ha eltiltjuk a gyereket a számítógépről és egyéb technikai eszközről. Az elrettentés és a tiltás nem célravezető. Tudatosítani kell a gyerekekben, hogy a való élet és a virtuális tér szabályai különböznek. „Az elkövető jól képzett ragadozó, pontosan ismeri, mi az, ami egy fiatalt leköt, mik a témák, a nyelvhasználat, és ha megvan a bizalmi viszony, a gyerek könnyebben tesz eleget mindenféle kérésnek” – ezt már Dr. Baracsi Katalin, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács munkatársa mondta.

Félszáz pedofiltól kapott ajánlatot két kitalált tini lány
Illusztráció

A gyerekben azt is tudatosítani kell, hogy ha elkezd csetelni, legyen óvatos, kapcsoljon be a vészjelzés. El kell mondani, mit kell tenni ilyen esetben: el kell menteni a beszélgetést, jelezni kell, IP-cím alapján az elkövetőt ugyanis meg lehet találni – húzta alá Barcsi Katalin.

Világosítsuk fel a nagyszülőket is

Kiemelte, hogy ha olyan környezetben nő fel a gyermek, hogy a téma napirenden van, és felvilágosítják, hogy vannak felhasználók, akik nem jó szándékkal használják az internetet, akkor fel sem merül a probléma, és a gyermek önmagától kilép a beszélgetésből. Fontos, hogy a gyerek érezze, hogy bármit is csinál, van mögötte valaki, akinek el tudja mondani – emelte ki.

A tájékoztatás és az információs anyagok minél hatékonyabb terjesztése rendkívül fontos. Erre nagy szerepet vállalt a Médiaunió is, hiszen a szülőket tájékoztatni kell, valamint a médiumoknak fontos szerepet kell vállalniuk ebben a küldetésben – mondta Pócsik Ilona, a Mediatudor vezetője, a Media Smart elnöke.

Kiemelte a nagyszülők szerepét is, hiszen sok esetben a kiskorú unokákat ők regisztrálták a közösségi oldalon, nem ismerve a veszélyeket, amelyek ezzel együtt járnak.

Hozzáfűzte, hogy több oktatási segédanyag áll már rendelkezésre a pedagógus továbbképzéshez is: ma már 60 pedagógus képzését végzik, és az adatbiztonsággal kapcsolatban is jelent már meg anyag, melyek segítik a pedagógusok felkészülését, hogy iskolai keretek között a gyerekeket megismertessék a digitális világ veszélyeivel.