Elképzelhető, hogy nem lesz képes Karácsony Gergely olyan többséget maga köré gyűjteni, hogy a Fővárosi Közgyűlésben elfogadtassa a főpolgármesteri kabinet összetételét. Ennek pedig könnyen az lehet az eredménye, hogy feloszlatják a testületet és új választást írnak ki Budapesten.
– A többszörös újraszámlálási paródia során már említettem, hogy akár Karácsony Gergely akár Vitézy Dávid nyer a választáson, nem lesz irigylésre méltó helyzetben. A magam részéről Fidesz–KDNP szavazó vagyok, de nem vagyok sem Karácsony, sem Vitézy-párti, mert mindkét ember dolgozott az általam vezetett Budapesten, és jól ismerem őket – jelentette ki Tarlós István korábbi főpolgármester. Emlékeztetett: a Fővárosi Közgyűlésben a Karácsony Gergely és a DK vezette balliberális tömb hét helyet foglal el, míg Vitézy Dávid mellett két ember van, így mindkét politikusnak szinte lehetetlen lenne közgyűlési többséget teremteni.
Kérdéses a Tisza Párt stratégiája
Éppen ezért elképzelhető, hogy a Fővárosi Közgyűlés pártjai elkapják Karácsonyt azzal, hogy nem szavazzák meg a költségvetést. A fő kérdés azonban az, hogy a Tisza Párt meg akarja-e buktatni Karácsonyt, egy túl gyorsan kierőszakolt új választás ugyanis komoly kockázatokat rejthet magában. Ha az látszik, hogy Karácsony megbuktatása az egyetlen szempont, egy megismételt választáson könnyen kontraproduktív lehet
– emelte ki Tarlós István. A volt főpolgármester a június 9-én tartott választással kapcsolatban kiemelte, Karácsony Gergelyt az ötéves teljesítményének ismeretében sem tudta Vitézy megbuktatni, annak ellenére, hogy főpolgármester-váltó hangulat volt a fővárosban.
Az is kérdés továbbá, hogy mi történne, ha Karácsony Gergely főpolgármester-helyettesi széket adna Vitézy Dávidnak, de a szavazások tekintetében ez sem eredményezne még koalíciós biztonságot, mert elképzelhetetlen, hogy Gyurcsányék, az LMP és a Fidesz nagykoalíciót alkosson
– jegyezte meg Tarlós István. Hozzáfűzte, miután ismeri mindkét jelöltet, teljesen biztos abban, hogy beláthatatlan és kiszámíthatatlan következményei lennének annak, ha Karácsony Gergely lenne a főpolgármester, Vitézy Dávid pedig az egyik helyettes.
Eléggé jól ismertem a jelölteket, mert Karácsony, Vitézy Dávid és Szentkirályi Alexandra is az én rendszeremben dolgozott hosszú ideig. Sőt, Vitézy Dávidnak és Szentkirályi Alexandrának én voltam a munkáltatója, miközben Karácsony öt évig közgyűlési tag volt
– idézte fel Tarlós István.
Döntő az októberi közgyűlés
Amint arról már a lapunk korábban beszámolt, a főpolgármesternek az októberi alakuló ülésig kell a közgyűlésben helyet foglaló pártoknak egy ajánlatot tennie, amelynek eredményeként kormányozható marad a főváros az elkövetkező öt évben. Ennek a paktumnak a részeként Karácsony Gergelynek meg kellene egyeznie a nagyobb frakciókkal. A közgyűlésben helyet foglaló pártok között ugyanakkor elemi ellentétek vannak, ráadásul a 2026-ig tartó politikai kommunikáció megnehezíti, hogy a közgyűlésben látványos összeborulások vagy állandó szövetségek alakuljanak ki.
Mint ismert, július 12-én Karácsony Gergelyt hirdették ki a főpolgármester-választás győztesének, a második újraszámlálást követően 293 szavazat lett a különbség Karácsony és Vitézy Dávid között. A Nemzeti Választási Bizottság ülésén megállapították, hogy a főpolgármester-választást Karácsony Gergely nyerte, aki 371 538 szavazatot kapott, 293-mal többet, mint Vitézy Dávid, akire 371 245-en voksoltak. Az NVB eljárása után kiderült az is, hogy összesen 781 767 érvényes és 24 548 érvénytelen szavazólap volt.
Huzavona a választás után
Mindez azt követően történt, hogy az Alkotmánybíróság (AB) múlt vasárnap megsemmisítette a Kúria végzését, amely helybenhagyta az NVB főpolgármester-választás eredményét megállapító korábbi határozatát. Az AB döntése szerint ugyanis a Kúria a végzésében nem indokolta meg kellően, miért találta alaptalannak az NVB-határozat ellen előterjesztett bírósági felülvizsgálati kérelmet, ami a tisztességes bírósági eljáráshoz való jog sérelméhez vezetett. Az ügyben a Kúriának új eljárást kellett lefolytatnia és új döntést hoznia, amely szerint újra kellett számolni Budapest mind a 23 kerületében az összes, korábban már érvényesnek elkönyvelt, a főpolgármester-jelöltekre leadott szavazatot. Ez volt egyébként a második újraszámlálás, az első eredmények szerint Karácsony Gergely ugyanis 324 szavazattal nyerte meg a június 9-i főpolgármester választást, miközben rekordszámú, 24 592 érvénytelennek nyilvánított szavazat volt.
A szavazókörökből azonban sorban érkeztek a jelzések, hogy miután a Fidesz–KDNP jelöltje, Szentkirályi Alexandra az utolsó pillanatban visszalépett, a szavazólapokon át kellett húzni a nevét, csakhogy ezt sok helyen alig láthatóan tették meg. Márpedig sokan Vitézy mellett Szentkirályi neve mellé is odaírták az ikszet. Vitézyék érvelése az, hogy szerintük több helyen érvénytelennek számolták ezeket a szavazatokat, pedig ez érvényesnek számít, ugyanis jogilag irreleváns, hogy a visszalépett Szentkirályi neve melletti körbe mit írt valaki. Vitézy ezután az érvénytelen szavazatok újraszámlálását kérte, aminek köszönhetően 41 szavazatra csökkent a különbség a rá és Karácsonyra leadott voksok között.