Nem a koronavírus az egyetlen járvány, amely problémát jelent most Európában.
Ott van az afrikai sertéspestis is, amely a vaddisznóról a házisertésre átterjedő fertőzés. Emberre nem ártalmas, ám komoly gazdasági gondokat okoz.
Az európai farmerek félnek az afrikai sertéspestis vírustól. A járvány ugrásszerűen átterjedt Lengyelország keleti oldaláról a nyugati határhoz. A minisztérium nem engedélyezte a filmezést az Unreported Europe stábjának Lengyelországban a vadászokkal. Vajon a kormánynak van rejtegetnivalója?
2007-ben egy teherhajó vitte az afrikai sertéspestist Afrikából Georgiába, majd ezután elterjedt Oroszországban és Kelet-Európában, és 2014-ben érte el Lengyelországot. Mostanra a fertőzés eljutott a lengyel-német határhoz.
Mi történt, ki a hibás?
Itt történt a csoportos vadászat, pár hete áthúzták a tetemeket a mezőn – mutatja Tomasz Zdrojewski, vadászat elleni aktivista. – Itt széles vérnyomok vannak, több méteren át. Ez probléma, mert más állatok, a vaddisznók megfertőződnek ettől a vértől.
Néhány lengyel vadász nem tartja be az elhullott állatokra vonatkozó európai szabályozást, amelyet a betegség terjedésének lassítására vezettek be. A probléma a csoportos vadászat, mert a megijedt állatok átrohannak más régiókba, és így átviszik a járványt nyugatra – magyarázza az aktivista. – Pedig itt a csoportos vadászat elvileg tilos.
Az aktivisták sokkoló videót készítettek a vadászokról. A vaddisznókat védőruha nélkül vágják, nem tisztelik a szabályokat, vér van mindenütt, ami ott marad a kocsikon is – mutatja az aktivista a felvételt.
A vaddisznók kilövése
A vadászoknak sok barátjuk van a gazdák között Nyugat-Lengyelországban. Pawel Egrowski tehetős sertés-exportőr. Amikor az ASF-vírust hordozó vaddisznót találtak a régióban, azonnal eladta mind a 9 ezer sertését, és azóta szigorú védelmi intézkedéseket vezetett be.
A védekezés fontos szerinte, mert az autók máshonnan jönnek. Először is fertőtlenítjük a kerekeket ezen a szőnyegen, majd fertőtlenítőt permetezünk a kocsira – mutatja a menetét a gazda.
A kormány tervei szerint a lengyel vaddisznóállomány 90% -át elpusztítják. A törvény engedélyezi a hangtompítót, és szükség esetén a hadsereg is bekapcsolódhat. Idén eddig mintegy 2 ezer vaddisznót lőttek ki itt.
Egrowski állami támogatást kap az átalakuláshoz, mivel most az előző állatállomány felével rendelkezik csak. Tetszik neki, ahogy a kormány kezeli az afrikai sertéspestis kérdését, és bírálja elődeiket. Mint mondja, az előző kormány baja az volt, hogy soha nem volt pénzük, se vaddisznókerítésre, se tömeges kilövésekre. Mindig csak azt mondogatták: nincs pénz.
A lengyel-német határ
A vaddisznó jól úszik. Márciusban beteg állatot találtak 10 kilométerre a lengyel-német határfolyótól. Az afrikai sertéspestis távoltartására az érintett német régiók vaddisznó-kerítést építenek.
A csapat vezetője, Dirk Würfel arról beszélt, hogy a határfolyóhoz közel építenek kerítést, hogy megakadályozzák az afrikai sertéspestis átlépését a német oldalra. A tét nagy: ha az afrikai sertéspestis átkerülne német területre, akkor betiltanák a sertések exportját Kínába.
A holland és a dán gazdák is félnek. Nagy üzletről van szó. Az elektromos kerítés célja az állatok visszatartása. Kék színű, mert a tudósok rájöttek, hogy a vaddisznó jól látja a kék színt – magyarázza Würfel. – Speciális szalagot is teszünk rá, ami mozog a szélben, és zajt kelt.
Labor-munka
Egy drezdai csúcstechnológiával felszerelt laborban dolgoznak Szászország legkiemelkedőbb betegségkutatói.
A vadászok kötelesek jelenteni az erdőben elhullott vaddisznókat. Ezekből szerves mintákat vesznek. Ellenőrizzük az afrikai sertéspestis szerves anyagát – magyarázza Dietrich Pöhle.
A csapat egy hálózat része, ami az Európai Unió teljes területét lefedi. Az afrikai sertéspestis vírus miatt a német kormány kész szigorú karanténintézkedések bevezetésére is a gazdaságokban.
Pöhle hangsúlyozza, hogy az afrikai sertéspestis csak a vaddisznókra és házi sertésekre veszélyes – az emberekre teljesen veszélytelen. A betegség a vaddisznóból átkerülhet a házisertésbe. De a fertőzött húsból készült termékek nagy távolságra is átvihetik a betegséget.
Kelet-Lengyelország
Lengyelország keleti részén Andrzej Waszczuk harmadik generációs sertéstenyésztő, de attól tart, hogy a családi hagyomány hamarosan véget érhet.
2019-ben az afrikai sertéspestis-helyzet rosszabbodott. Most év elején Lengyelország nyugati részén további 24 ezer állatot kellett leölni.
A gazda szerint az a baj, hogy az elhullott vaddisznó-tetemeket nem semmisítik meg időben, sokáig kint maradnak, akár három vagy négy nap elteltével gyűjtik össze őket. A betegség kitörése előtt mintegy 2 ezer sertéstenyésztő volt a megyében – mára 600 maradt.
Lengyelország és Németország fokozza az afrikai sertéspestis vírus elleni együttműködést. A betegség ugyanis gazdasági katasztrófát válthat ki az érintett régiókban.
euronews, Hirmagazin.eu