Bizonytalanságot okozhat a megrendelők és a kivitelezők számára, miközben emelkedésre bírja a lakásárakat a lakásáfa emelkedése.
Csütörtökön került megrendezésre Győrben az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) országos építőipari konferenciája – mondta Koji László, az ÉVOSZ elnöke a Kossuth Rádió A nap kérdése című műsorában. Hozzátette: a kormányt György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára képviselte, aki a szakma számára fontos bejelentést tett.
György László bejelentette: a kormány újabb nyolc milliárd forinttal megemeli az építőipari vállalkozások kapacitásnövelő és hatékonyságjavító beruházásainak támogatását szolgáló nyolc milliárd forintos pályázati keretet. Koji László ennek kapcsán elmondta, ez a vissza nem térítendő támogatás a tervező és kivitelező cégek kapacitásbővítését, hatékonyságát növelő beruházásokat is lehetővé tesz a jövőben.
Emelkedhet a lakások ára
Összetett hatásról beszélünk – mondta Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. Hozzátette, az öt százalékos lakásáfa eltörlése várhatóan drágulást okozhat az ingatlanpiacon. Elmondta: 2019 végével szűnik meg a kedvezményes áfakulcs, majd visszaemelkedik 27 százalékra, vagyis várhatóan 21 százalékkal fog megemelkedni az új építésű lakások ára.
Kiemelte: ez önmagában befolyásolni fogja a használt lakások piacát és árát is.
Virovácz Péter szerint nagy drágulást tapasztalhattunk eddig is, azonban ez ennek az intézkedésnek köszönhetően akár folytatódhat is. Véleménye szerint jelenleg nem feltétlenül jó irányba haladnak a dolgok, ami az áremelkedések tempóját illeti.
Kifutó beruházások
Azokat is érinti ez az intézkedés, akik hitelből szeretnék finanszírozni a lakásukat, hiszen problémák adódhatnak a hitelfelvétellel is, hogy mikor kapják azt meg, mikori a szerződés, és az ingatlan mikorra készül majd el – hangsúlyozta az elemző.
Hozzátette: számos információ van arról, hogy csúszások tapasztalhatóak az építőiparban, vagyis akár fél-egy évet is csúszhatnak a projektek. Finanszírozási oldalról is komoly problémákba lehet majd ütközni – mondta.
Az elemző szerint más kérdés az, hogy az építőipari vállalatok miként vészelik majd túl ezt az időszakot, hiszen ők jelenleg megemelt kapacitással dolgoznak, azonban amint a jelenleg zajló projektek és beruházások kifutnak, komolyabb kereslet nélkül maradhatnak.
Virovácz kiemelte: várhatóan 2019 végével, de 2020-2021-re kifut majd a nagy ingatlanbumm, ezért szükség lenne arra, hogy simítsák a nagy ingadozást az árak területén, amit az áfaváltozás is okoz. Hangsúlyozta: hosszú távú megoldást kellene találni, azonban bízik benne, hogy előrelátó lesz a gazdaságpolitika.
Szigorúbb határidő
Az, hogy a kedvezményes áfa időszaka „lejár”, azt eredményezi – Koji László szerint –, hogy a kivitelezők sokkal szigorúbban veszik számba a határidőket. Elmondása szerint van egyfajta felfokozott elvárás a kivitelezők felé is.
Kifejtette: az ÉVOSZ javaslata a megrendelőt és a kivitelezőt egyszerre kívánja helyzetbe hozni. A megrendelőt azért, hogy valóban könnyebb finanszírozási helyzetbe kerüljön, a kivitelezőt pedig oly módon, hogy minél kevesebb kókler legyen jelen a piacon.
Fontos lenne, hogy számla mellett történjen a munkavégzés – szögezte le, majd hozzátette, a megrendelő és a kivitelező is abban kell, hogy érdekelt legyen, hogy minden törvényszerűen és tisztán működjön.
2020 január elsejével az új lakások vásárlására vonatkozó áfa a mostani 5 százalékról ismét 27 százalékra emelkedik. Az ÉVOSZ egy úgynevezett kompenzációs intézkedési csomag bevezetését javasolja a 2019 végéig érvényben lévő 5 százalékos újlakás-építési forgalmi adó helyett.
A szervezet hangsúlyozta: a lakásépítés pozitív lendülete megtörik, ha nem dolgoznak ki a megszűnő 5 százalékos kedvezményes lakásáfa helyett azt pótló kedvezményeket, az intézkedési csomagnak pedig mindenképpen egyenrangúan kellene kezelni az újlakás-építést a meglévő lakások felújításával.