Egy­más után két pénz­éhes orvos ke­rült a bí­ró­ság elé, mi­u­tán előre kö­ve­tel­ték pá­ci­en­se­ik­től a há­la­pénzt. A ma­gya­rok több­sége leg­in­kább már kény­szer­ből adja a bo­rí­té­kot, attól tartva, hogy nem lát­ják el meg­fe­le­lően, ha nem ad „há­la­pénzt”.

A hálapénz a magyar egészségügy rákfenéje, de eddig nem nagyon tudtak vele mit kezdeni. Most a Bethesda Gyermekkórház és a Budai Irgalmasrendi Kórház, amely összesen 7,8 milliárd forintot kapott fejlesztésre a kormánytól, szerződésben vállalta, hogy hálapénz nélkül működteti az intézményt. Így is lehet?

Félelemből adjuk a hálapénzt?!
Fotó: MTI

Kényszerből vagy félelemből adjuk a borítékot

Minden kutatás azt igazolja: a magyarok többsége kényszerből vagy félelemből adja a hálapénzt, nem hálából. A legtöbb beteg meg sem meri kockáztatni, hogy ne csúsztassa oda a borítékot az őt kezelő orvosnak és ápolóknak. Úgy gondolják, nem kapnak megfelelő ellátást, kellő figyelmet és odafigyelést. A betegek körében beszédtéma, kinek mennyi a „tarifája”.

Sokkolta a közvéleményt dr. U.J. ügye: az orvos a biztosító által finanszírozott, elvileg ingyenes műtétekért előre követelt 150 ezer forintot, és további 15 ezret minden egyes kontrollért. A férfit jogerősen két év börtönbüntetésre ítélték, de a büntetés letöltését öt évre felfüggesztették, ráadásul a foglalkoztatásától sem tiltotta el a Veszprémi Törvényszék.

Egy vitorlázás közben megsérült férfi tízezer forintot adott orvosának, aki a képébe nevetett:

„Akinek van pénze vitorlázgatni, annak legyen pénze műtétre is. Ezt a pénzt a két haverommal pont öt perc alatt isszuk el” – mondta az orvos a beteg szerint. Ez utóbbi orvos ellen most emelnek vádat.

Forrás: Ripost