Dolgozónk 59 évesen ment nyugdíjba a nők 40 éves lehetőségével élve. Rá is vonatkozik az, hogy fel lehet neki mondani?
– kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
Az Mt. 294. § (1) bekezdés g) pontja szerint nyugdíjas munkavállaló, aki
- ga) az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte, és az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel rendelkezik (öregségi nyugdíjra való jogosultság);
- gb) az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt öregségi nyugdíjban részesül;
- gc) a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított öregségi, rokkantsági nyugdíjsegélyben (nyugdíjban) részesül;
- gd) egyházi jogi személytől egyházi, felekezeti nyugdíjban részesül;
- ge) öregségi, munkaképtelenségi járadékban részesül;
- gf) növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi járadékban részesül.
A Tny. 18. § (2a) bekezdése szerint öregségi teljes nyugdíjra életkorától függetlenül jogosult az a nő is, aki legalább negyven év jogosultsági idővel rendelkezik.
A nők „kedvezményes, 40 éves jogosultság” jogcím alapján a nyugdíjas munkavállaló tehát a gb) pont esetbe tartozik. Ez azt jelenti, hogy ekkor munkajogi szempontból nézve nincs jelentősége a 65. életév betöltésének, mert a munkavállaló már nyugdíjasnak minősül a kérdés szerinti 59 életéve ellenére is.
A legfrissebb hírek itt!
A munkáltató pedig a határozatlan időtartamú munkaviszony felmondással történő megszüntetését nem köteles indokolni, ha a munkavállaló nyugdíjasnak minősül. Ezen jogát a munkáltató tehát akár ma is gyakorolhatja, nem kell megvárnia a 65. életév betöltését.
Lényeges, hogy az indokolási kötelezettség alól csak a határozatlan idejű munkaviszony esetén mentesül a munkáltató, határozott idejű foglalkoztatás esetén a nyugdíjas munkavállaló munkaviszonyának felmondással történő megszüntetését indokolni köteles.
Abban az esetben, ha a munkavállaló a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül, nem jogosult végkielégítésre. Jár azonban felmondási idő, és az esetlegesen ki nem adott szabadság pénzbeli megváltására is jogosult lesz a munkavállaló. Természetesen a fentiek ellenére nincs akadálya annak, hogy a munkáltató a végkielégítés mértékének megfelelő juttatásban részesítse a munkavállalót, értékelve lojalitását, munkavégzését. Ilyen kötelezettsége azonban nincs.