Bár a retekről a legtöbbünknek a zsenge, pirosas színű hónapos retek jut az eszünkbe, pedig a fekete retek legalább olyan ízletes és egészséges. Miért jó, ha rendszeresen kerül belőle az asztalunkra?
A fekete retek (téli retek, spanyol retek) nemcsak a hónapos retekkel áll közeli rokonságban, de ugyanúgy a keresztesvirágzatúak családjába tartozik, mint a káposzta, a karfiol, a brokkoli, a karalábé vagy a kelbimbó. Mérete nagyobb, mint a hónapos vagy nyári reteké, a „héja” fekete vagy nagyon sötét lilás, esetleg sötétbarna, a belseje, húsa pedig fehér. Bár jellegzetes retekíze van, gyakran intenzívebb, erősebb, mint a hónapos reteké, és a textúrája is keményebb. A fekete retek az őszi és téli hónapokban is elérhető, jól tárolható zöldség. Ehetjük nyersen, de főzve, párolva, levesekben vagy akár egytálételekben is.
A fekete retek felhasználása
A fekete retket, illetve annak levét évszázadok óta használja a népi gyógyászat, egyrészt nagyszerű emésztésjavítónak tartják, másrészt úgy gondolják, hogy a felső légúti betegségek kitűnő gyógyítója.
A fekete retek vitaminokban, tápanyagokban gazdag, különösen rézben, vasban, magnéziumban, káliumban, szelénben és cinkben, valamint A-, B-, C- és E-vitaminokban. Rosttartalma is magas, így segíti az emésztést, segít megelőzni a székrekedést és az ezzel összefüggő problémákat, például az aranyeret is.
A glükozinátok a retekben lévő értékes összetevők. Hozzájárulnak például a máj méregtelenítési folyamatainak megfelelő működéséhez, de az epehólyagra is serkentő hatásúan hatnak. A rostoknak és az ásványi anyagoknak köszönhetően a fekete retek segít kordában tartani a koleszterinszintet, ezzel, illetve az epére gyakorolt jótékony hatásaival a retek hozzájárulhat az epekövek megelőzéséhez.
Magas C-vitamin tartalmának, illetve az immunrendszert támogató ásványi anyagoknak köszönhetően a fekete retek segíthet legyőzni a fertőző betegségeket, náthát, megfázást. A benne található aromás olajok pedig az orrdugulás és a köhögés ellen is hatásosak lehetnek, a fekete retek leve a letapadt váladékot is segíthet fellazítani.
A fekete retekben, pontosabban annak levében antioxidánsokat is nagy mennyiségben találhatunk. Az antioxidánsoknak rendkívül fontos szerepe van abban, hogy a sejtjeinket megvédjék az oxidatív stressz okozta károsodásoktól. Az oxidatív stressz teljesen természetes és normális folyamat, ám ha túlságosan sok ilyen folyamat megy végbe a szervezetünkbe, ún. szabad gyökök keletkeznek, melyek bizonyítottan hozzájárulnak jó néhány krónikus probléma és daganatos betegség kialakulásához, de az öregedési folyamatokat is felgyorsíthatják.
Azoknak is nagyszerű étel lehet a fekete retek, akik szeretnének fogyni. Magas rosttartalma, alacsony kalóriatartalma ideális diétás étellé teheti, ráadásul még a hidegebb hónapokban is elérhető, amikor valamivel kevesebb vitamindús zöldségből és gyümölcsből válogathatunk.
https://www.facebook.com/EgeszsegKalauz/videos/740982919586427/
egeszsegkalauz, Hirmagazin.eu