A magzatra veszélyes vírus terjed Latin-Amerikában. A szúnyogok terjesztette Zika-vírus miatt El Salvadorban a hatóságok arra kérték a nőket, hogy legalább két évig halasszák el a gyermekvállalást.
A Zika vírus miatt a csecsemők a normálisnál sokkal kisebb koponyával születnek. Az agykárosodás miatt magas a halálozási arány a csecsemők között, enyhébb esetekben is súlyos idegrendszeri károsodást és szellemi fogyatékosságot okoz a betegség.
Az Egyesült Államok 22 latin-amerikai országra adott ki utazási figyelmeztetést, a Karibi-térség mellett Guatemalára, Hondurasra, Panamára, Brazíliára, Kolumbiára, Francia Guyanára, Paraguay-ra, Suriname-ra, Venezuelára és Mexikóra.
Az amerikai járványügyi hatóság egyik orvosa, Beth Bell azt mondta, aggódnak a Zika vírus okozta lehetséges komplikációk miatt, ezért terhes nőknek nem ajánlják, hogy az érintett régiókba utazzanak
Az egyik legsúlyosabb érintett régió Brazília északi része. Tavaly október óta csaknem négyezer csecsemőnél diagnosztizálták a betegséget. 2014-ben összesen 150 baba született kisfejűséggel.
Kolumbiában az egészségügyi miniszter szintén arra kérte a nőket, hogy lehetőleg ne essenek teherbe, amíg tart a járvány. Kolumbiában már több mint 13.500 esetet jelentettek. Bolíviában nemrég diagnosztizálták az első Zika-fertőzést egy állapotos nőnél, aki nem járt előtte más országban. A hatóságok tehát megállapították, hogy a vírus Bolíviában is felütötte a fejét.
Felnőttek esetében a Zika vírus okozta fertőzés viszonylag enyhe lefolyású. Az eddigi felmérések szerint minden ötödik fertőzött lesz beteg. Az általános tünetek között szerepel a láz, fejfájás, ízületi fájdalom, vörös szem. A betegség lefolyása néhány napig tart, halállal végződő esetekről alig tudni.
A betegséget többnyire az egyiptomi csípőszúnyog terjeszti, ugyan az, amelyik a Dengue-lázat, más néven csonttörő lázat. Ez a vírus is rendszeresen okoz járványos megbetegedést Brazíliában.
A Zika-vírus okozta betegségre egyelőre nem létezik gyógyszer, és nincs ellene védőoltás.
A Zika vírus először Ugandában azonosították 1947-ben. Az amerikai kontinensen 2014-ig nem találkoztak vele.
Forrás: euronews