forrás: MTI
Január 7-én lesz egy éve, hogy egy iszlamista szélsőséges testvérpár 12 embert mészárolt le Párizsban a Charlie Hebdo székházánál.
A címlapján egy istent jelképező, oldalán gépkarabélyt viselő és vérfoltokkal borított szakállas idős emberrel és „a gyilkos még mindig szökésben” felirattal jelenik meg a francia Charlie Hebdo francia szatirikus magazin szerdán, a lap szerkesztősége elleni terrortámadás évfordulóján.
EPA/CHARLIE HEBDO/MAJORELLE PR/HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES
Az évfordulóra készített különszám címlaprajzát hétfőn mutatták be a készítők. A 32 oldalas lapszámban Laurent Sourisseau lapigazgató vezércikkében ír a 2015. január 7-i támadás átéléséről, s úgy fogalmaz, hogy az iszlám és más vallások fanatikus követői el akarták pusztítani a szekuláris magazint, amiért az „nevetni mert a vallásosokon”. Ugyanakkor azt is leszögezi, hogy a Charlie Hebdo életben marad, mert „soha nem akartuk még ennyire bezúzni azok arcát, akik a halálunkról álmodtak”.
Abdallah Zekri, a muzulmán vallás francia tanácsának felügyelete alá tartozó iszlámellenes cselekmények megfigyelő központjának elnöke a BFM tévécsatornának hétfőn úgy nyilatkozott, hogy szerinte az írás „erőszakos hangvételű és nagyon sértő a vallásra nézve”.
A lapszám további írásaiban bírálják többek között a fejkendőt viselő és a tantermekben nyíltan imádkozó tanulókat, az ellenkező neműektől való orvosi ellátást vallási okokból elutasítókat és – a lap elleni, illetve a novemberi párizsi terrortámadások kapcsán – a francia titkosszolgálatokat is. Az írások mellett számos obszcén és a különböző vallásokat kifigurázó karikatúra lesz a különkiadásban, amely egymillió példányban fog megjelenni.
Január 7-én lesz egy éve, hogy egy iszlamista szélsőséges testvérpár 12 embert mészárolt le Párizsban a Charlie Hebdo székházánál. A támadókkal hajtóvadászat során végeztek. Másnap, január 8-án egy, az előző napi tettesekkel kapcsolatban álló iszlamista férfi lelőtt egy fegyvertelen rendőrnőt, majd egy kóser élelmiszerboltban négy embert gyilkolt meg, mielőtt a rendőrség vele is végzett. A szélsőségesek arra hivatkozva támadták meg a lapot, hogy az Mohamed prófétáról közölt karikatúrákat.
A lapnak a támadássorozat után kiadott első száma, amelyben az áldozatokat sirató Mohamed próféta karikatúrája is szerepelt, többszöri utánnyomással közel 8 millió példányban jelent meg. Az előfizetők száma a merénylet után több mint 200 ezerre nőtt, holott korábban hetente csak nagyjából 30 ezren vásárolták meg az újságot.