Home Életmód Életmód hírek Farsangi mulatságok Európa szerte

Farsangi mulatságok Európa szerte

wikipedia

Farsangi mulatságok Európa szerte

Ha február akkor farsang és minden bizonnyal egyetérthetünk, hogy a tél elűzésénél kevés fontosabb dolog van ebben az időszakban.

Több európai országnak van hasonló hagyománya, legalábbis ami a célt illeti, mindenképp.

Busójárás

Kezdjük is mindjárt itthon. Mohácson minden évben megrendezésre kerül a méltán népszerű busójárás, ami a zord, sokszor didergető telet hivatott elűzni.
Február utolsó hetében a helyiek felöltik a subájukat, ijesztő maszkot vesznek és a lehető legnagyobb robajjal igyekeznek elűzni a gonosz szellemeket. Farsangvasárnap, a fesztivál csúcspontjaként máglyán elégetik a telet, hogy helyet kapjon a tavasz.

forrás: https://rove.me/to/hungary/busojaras

Masopust: Csehország

Idén február 25 és március 1-je között megrendezésre kerülő fesztivál, csakúgy, mint a miénk, az ősi hagyományokig nyúlik vissza. A csehek viszont nem felvonulással ünnepelnek. Hagyományosan a Prágától kétórás autóútra lévő, Hlinecko régió hat falva vesz benne részt. Fiúk és férfiak mitikus szereplőknek öltözve egyik szomszédtól a másikig járnak, ahol az ajtó előtt rituális táncot lejtenek. Táncukkal megáldják a ház urát és annak családját, minél bőségesebb termést kívánva. Az áldásért cserébe, valamilyen édességet kapnak a résztvevők.  A menetet mindig egy kanca vezeti, amit a fesztivál végén szimbolikusan elítélnek minden bűnéért, ezzel a tél bevégeztetik és jöhet a tavasz.

opera pillanatfelvétel 2022 05 28 143645 www.bmbah.hu

forrás: http://www.progetto.cz/maschere-balli-e-slivovice-il-masopust/?lang=en

Maslenitsa: Oroszország

A maslenitsa nem más, mint egy egyhetes palacsinta fesztivál, amit vajhétnek is neveznek. Az oroszok is tél elmúlását és a tavasz beköszöntét ünneplik, csak ők ehhez a palacsinta minden formáját, édeset és sósat – választották. A kabalát, amely egy női ruhába öltöztetett szalmabábu, természetesen palacsintával a kezében, rendszerint az utolsó napon elégetik. De nem csak a palacsintáról szól a hagyomány. Ilyenkor ünnepi díszben lovagolnak, így köszöntve a tavaszt. A fesztivál végén a helyiek megbánják bűneiket, és megbocsátást kérnek. Ezért is nevezik ezt a vasárnapot a megbocsátás napjának.

forrás: https://www.enrulangclub.ru/2018/02/maslenitsa.html

Martisor: Románia

Romániában minden évben március elsején köszönt be a tavasz. Legalábbis a hagyományok szerint. A helyiek ajándékokkal, nagy lakomákkal és az elmaradhatatlan hóvirággal ünneplik ezt a napot. Úgy tartják, hogy az a személy, aki ezen a napon piros és fehér szalagot visel szerencsés és egészséges lesz egész évben.

forrás: https://romaniatourism.com/martisor.html

Gabrovo: Bulgária

Na ez már valami egészen más! Nem is igazán a tél elűzéséről van itt szó, de valamiért mégis bekerült a listában és mindjárt rá is térünk, hogy miért. Bulgária északi részén, Gabrovo városában, maga az igazi nyüzsgés és vidámság lesz úrrá minden évben a tavasz végeztével. Nem is lehet ez másként, hiszen a várost a humor fővárosának is tartják. Bár mára a szlogenük az, hogy „őrüljünk meg együtt” eredete egészen a 19. századig nyúlik vissza. A vásárt azért tartották, hogy a város lakói elfelejtsék minden problémájukat és szórakozzanak egy jót és ez ma sincsen másként. A sötét tél után, nem is lehet másra szükségünk, mint egy hatalmas bulira, ahol az egész város velünk tart és mindenki egy kicsit megőrül. A tervek szerint idén májusban lehet ellátogatni a komikus fesztiválra, ahol hatalmas jelmezes felvonulást is tartanak.

forrás: https://www.carnivaland.net/gabrovo-carnival/

Bármerre is megyünk a világban, mindenhol akadnak különbségek, de egy biztos: az emberek szeretnek szórakozni és meg is találják rá a módot.

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás