Budapesti nemzetközi találkozón vitatják meg a térség családi gazdálkodóinak helyzetét, a lehetséges megoldásokat helyzetük javítására

Macedón paprikaszüret. Fotó: ©FAO

Budapest, 2018. március 13. – Kétnapos találkozóra érkezett Budapestre mintegy 70 szakértő és kormányzati képviselő szerte Európából és Közép-Ázsiából, hogy megvitassák a kistermelők és családi gazdálkodók helyzetét.

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO), az esemény szervezője, aktívan foglalkozik a témával, ami az egész térségben kihívás elé állítja a döntéshozókat. A budapesti rendezvény ennek a munkának a része.

A ’90-es évek politikai és gazdaságszerkezeti változásai nyomán Európa és Közép-Ázsia nagy részében az elaprózódott farmstruktúra vált uralkodóvá, néhány kivétellel, ahol a nagybirtokok dominanciája a jellemző.

„A családi gazdaságok, bár a mezőgazdasági gerincét képezik, gyakran nem működnek gazdaságosan” – mondta Morten Hartvigsen, a FAO budapesti irodájának földbirtokrendezési szakértője. „A vidéken élők a társadalom alsóbb, sérülékenyebb csoportját jelentik. A statisztikát nézve az Európa és Közép-Ázsia régióban élő szegények 60 %-a vidéken él.”

Ennek ellenére ezen gazdálkodók a fenntartható gazdasági, társadalmi és környezeti fejlődés motorjai lehetnének, tette hozzá. Ez tükröződik a nemzetközileg elfogadott Fenntartható Fejlődési Célok egyikében, ahol megjelenik az a célkitűzés, hogy 2030-ra emeljük kétszeresére a kistermelők termelékenységét és jövedelmét.

A FAO ma kezdődő találkozóján számos ország mezőgazdasági, munkaügyi és szociális ügyekért felelős minisztériumainak, továbbá civil, nemzetközi és támogató szervezetek képviselői lesznek jelen az ENSZ szervezet szakértői mellet.

A résztvevők mélyebb ismereteket szerezhetnek a családi gazdálkodásról, illetve bemutatásra kerülnek különböző országok gyakorlati példái, jógyakorlatai. A FAO hét ország készített tanulmányt (Albánia, Georgia, Kirgizisztán, Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság, Moldova, Örményország és Tádzsikisztán) a kistermelők és családi gazdálkodók helyzetéről és nehézségeiről, melyek a találkozó során szintén átbeszélésre és jóváhagyásra kerülnek.

Az esemény nem csak a jelennel foglalkozik, de a jövővel is a jövőre kezdődő ENSZ Családi gazdálkodás évtizede fényében.

További információ és forrás:

PLÁNTEK LEA
Kommunikációs és ENSZ kapcsolattartó
FAO Európai és Közép-Ázsiai Regionális Iroda
[email protected]

+36 1 461 2035

Előző250 ezer nettó??? – Kiderítettük, mit várnak az első munkahelytől az egyetemisták (Olvasd el és nézd meg!)
Következő20 év fegyházat kapott a saját gyerekeit megerőszakoló férfi
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza