A húsfélék és a növényi olajok ára felnyomta a FAO élelmiszerár-indexet, miközben a gabonaárak bezuhantak
Róma, 2019. december 5. – A világ élelmiszerárai, főleg a hús és növényi olajok, jelentős növekedést produkáltak novemberben, elérve az elmúlt két év legmagasabb értékét.
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által nyomon követett, a nemzetközi kereskedelem legfontosabb élelmiszereinek ára 2,7%-kal emelkedett októberhez képest, így közel 10%-kal haladja meg az egy évvel ezelőtti szintet.
A növényi olajok átlagára 10,4%-kal ugrott meg novemberben, miután nőtt a pálmaolaj jegyzése a masszív globális kereslet, a bioüzemanyagok termelésnövekedése és a szűkös kínálat elegyének hatására. A repce- és szójaolaj szintén drágultak.
A FAO húsár indexe 4,6%-ot erősödött, ami az elmúlt több mint 10 év legnagyobb havi áremelkedése volt. A szarvasmarha és birkahús ára nőtt leginkább az erős importkereslet miatt, ami javarészt az év végi ünnepekre készülő Kínából érkezik. Emelkedett a sertés és szárnyas ára is.
Októberberhez képest 1,8% nőtt a cukor ára, miután egyre több jel mutat arra, hogy a világ cukorfogyasztása jövőre meghaladja a termelési kapacitásokat a kedvezőtlen időjárási feltételek miatt Thaiföldön, Indiában és Franciaországban.
A világ vezető gabonaexportőrei erős versenye közepette a gabonafélék ára 1,2%-kal mérséklődött. A rizs ára szintén csökkent.
A tejtermékek ára mérsékelten erősödött októberhez képest az európai kontinens szezonális hatásainak következtében.
Rekord az idei gabonatermés
A FAO megjelentette a legfrissebb gabonatermelési előrejelzését az évre, ami rekordmennyiségű 2 714 millió tonnát jelez előre, 2018-hoz képest 2,1%-os növekménnyel. Mindez köszönhető a várakozásokon felüli kínai, orosz és ukrán termésnek. A szemes termények összesített eredménye várhatóan eléri az 1 433 millió tonnát, alig lemaradva a 2017-es rekordévtől.
Miután az Európai Unióban nőtt a kibocsátás, a búzatermelés várhatóan 4,8%-kal bővülve eléri a 766,4 millió tonnát. A világ rizstermelése akár 515 millió tonna is lehet.
A mezőgazdasági szezon végén 2020-ban, körül-belül 863 millió tonna gabona lesz a raktárakban. A nemzetközi kereskedelembe kerülő gabona mennyisége pedig elérheti a 416 millió tonnát, vagyis 1,1%-kal több lesz, mint az azt megelőző évben.
Forrás és kapcsolat:
PLÁNTEK LEA
Kommunikációs munkatárs
ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO)
Budapest