Miniszteri szintű kerekasztal-beszélgetés a bonni COP23 klímacsúcson, a FAO, Magyarország, Franciaország és partnereik szervezésében.
Bonn, 2017. november 16. – Egy fenntartható és átfogó mezőgazdasági megközelítést népszerűsít az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) Magyarországgal közösen a héten Bonnban zajló klímacsúcson.
A Franciaországgal és a Nemzetközi Élelmiszerpolitikai Kutató Intézettel (IFPRI) együtt szervezet kerekasztal-beszélgetésen az agroökológia került a középpontba – egy módszer, amely révén elegendő élelmiszert termelhetünk a föld növekvő lakosságának, miközben természeti erőforrásainkat kíméljük és a klímaváltozás jelentette kihívásra is reagálunk. A rendezvény az ENSZ éghajlat-változási keretegyezmény Felek Konferenciája (COP23) programjának része.
A mai kerekasztal folytatja a FAO figyelemfelhívó rendezvényeinek sorát, bemutatva, hogyan tud a mezőgazdaság az agroökológia révén alkalmazkodni az éghajlatváltozáshoz, válhat ellenállóbbá és termelékenyebbé, és egyúttal segíthet a párizsi klímaegyezmény vállalásait is teljesíteni.
Az agroökológia kifejezés alatt olyan ökológiai megközelítések alkalmazását értjük, amelyek a növények, állatok, az emberek és környezetük közti interakciókat optimalizálja, és érvényesíti a társadalmi szempontokat a fenntartható és igazságos élelmiszerellátó rendszerek kialakításáért. Röviden: ez egy ökoszisztéma-alapú, integrált és szektorközi megközelítés, amely révén a mezőgazdasági módszereket és politikákat fenntarthatóbb irányba terelhetjük.
Ebben a hangsúly a helyi megoldásokon és a helyi gazdaságon és kereskedelmen van, ami azzal, hogy biztos megélhetést kínál a gazdáknak egyben a mezőgazdaság megtartó erejét növeli.
Az agroökológia hatósugara azonban nem csak lokális, hanem globális.
„A mezőgazdaság átalakulása, amely a klímaváltozás ellen hat a különböző országokból indul majd el, és a FAO és a nemzetközi közösség feladata a fejlődő országok támogatása ebben,” mondta Vladimir Rakhmanin, a FAO helyettes főigazgatója és Európáért és Közép-Ázsiáért felelős képviselője Bonnban.
„Ez nem kényszer, hanem inkább egy óriási lehetőség a fenntartható fejlődéshez,” mondta.
Hozzátette, 15 ország konkrétan említi az agroökológiát a párizsi klímaegyezményhez kapcsolódó nemzeti vállalásaiban, és számtalan másik alkalmaz agroökológiai megoldásokat ezekben.
Megnyitó beszédében Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter kitért arra, hogy az agroökológia a fenntarthatóság mindhárom dimenzióját (gazdasági, környezeti és társadalmi) lefedi, és így jól integrálható a globális fenntartható fejlődési célokba.
„A magyar kormány a természeti erőforrások védelmét és fenntartható használatát kiemelten kezeli,” mondta.
„A mezőgazdaság, állattenyésztés és erdészet választ kínálhat a klímaváltozás jelentette kihívásra,” mondta Stéphane Travert, mezőgazdaságért felelős francia miniszter. „Hosszú távon folytatnunk kell erőfeszítéseinket, és ebben a FAO segítsége nélkülözhetetlen. Fontos a további diskurzus ezekről a megoldásokról.”
A szakértő kerekasztal-beszélgetés a rendszerszintű gondolkodás fontosságát hangsúlyozta a fenntartható jövő eléréséhez, illetve szó volt az agroökológia és a biogazdálkodás kapcsolatáról, és az agroökológiáról a gyakorlatban a gazdálkodó és a helyi közösség szintjén. Ezt követően Lengyelország, Tunézia és Burkina Faso, illetve a házigazda Magyarország és Franciaország miniszterei beszéltek az agroökológia szerepéről és versenyelőnyéről.
Forrás és további információ
PLÁNTEK LEA
Kommunikációs és ENSZ kapcsolattartó
FAO Európai és Közép-Ázsiai Regionális Iroda
lea.plantek@fao.org
+36 1 461 2035