1438 koronavírus fertőzöttet regisztráltak az elmúlt 24 órában, elhunyt 87 beteg. Ezzel az áldozatok száma 11 264 főre emelkedett, azaz lakosságarányosan továbbra is nagyon magas itthon a halálozások száma.

Az aktív fertőzötteké viszont csökken. Ennek ellenére Falus Ferenc szerint óvatosnak kell lenni a lazítással, a tömegrendezvényeket pedig idén nyáron nem szabadna engedélyezni.

A harmadik hullám mellett a lazítások feltételeiről is egyre több szó esik. Az átoltottság mellett akkor jöhet enyhítés, ha jelentősen csökken a fertőzöttek száma.

„A számok egyelőre jók, de lényegesen kevesebb aktív megbetegedésre van szükség ahhoz, hogy enyhítsünk a jelenlegi szabályokon” – ezt Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter mondta korábban.

Ma, vagyis január 16-án 112 ezer aktív beteg van Magyarországon, ami messze elmarad az április végi esetszámtól, amikor enyhítést jelentett be a kormányfő. Van azonban egy másik tendencia is: az aktív fertőzöttek száma csaknem 29 ezerrel csökkent egy hét, és 86 ezerrel egy hónap alatt.

„Akkor lehet kezdeni lazítani, hogyha a teszteknek a pozitivitási aránya 3% körül van” – véli Falus Ferenc volt országos tiszti főorvos. Az utóbbi napokban hét és tíz százalék között mozgott ez a mutató. Falus úgy véli: tavaszig nem lehet lazítani és a későbbi enyhítésekkel is óvatosnak kell lenni.


„A balatonozásról nem kell lemondani, a tömegrendezvényeket nem lenne szabad még idén nyáron sem engedélyezni, és nem szabadna annyi bulit rendezni, mint amennyi tavaly nyáron volt” – sorolta a volt tiszti főorvos.

Bár a betegek száma csökken, lakosságarányosan így is sokan halnak meg hazánkban. Világviszonylatban Magyarország a 15. helyen áll az egymillió főre vetített halálozásban.

Ezen a hétvégén közel 3400 újabb embert oltanak be az idősotthonokban. Magasabb is lehetne ez a szám, csakhogy az oltóanyag-beszerzés akadozik: átmenetileg ugyan, de a Pfizer csökkenti az unióba érkező szállítmányait.

„Nagy-Britannia beoltotta lakosságának kb. 4%-át, az Unióban meg 1% alatt vagyunk” – mondta Orbán Viktor a Kossuth rádióban. A kormány, mint ahogyan a miniszterelnök is, számtalan alkalommal bírálta már a Brüsszelt által koordinált uniós vakcinabeszerzést.

Hiába mutogat a kabinet Brüsszelre, a beszerzésben a kormány felelőssége is felmerül a szocialisták EP-képviselője szerint. Ujhelyi István elmondta: bár a bizottság előzetes beszerzési megállapodást kötött a gyártókkal, azokkal végül a tagállamok szerződtek, hogy melyik vakcinából és mennyit igényelnek. A politikus most válaszokat vár.

„A magyar kormányhoz fogok most fordulni közérdekű adatigényléssel, szeretnék betekinteni azokba a szerződésekbe, amit az Orbán-kormány írt alá az egyes vakcina gyártókkal” – fogalmazott Ujhelyi.

Magyarország eddig csaknem húszmillió adag nyugati vakcinát kötött le.

atv.hu

Hirmagazin.eu