Hosszas jogi procedúrák után Svájcban legalizálták a „Sarco” névre keresztelt eutanáziadobozok használatát, melyet az előre eldöntött, asszisztált öngyilkosságokhoz használhatnak fel
– számolt be nemrég erről a Swiss Info.
A Hollandiában fejlesztett Sarco, nevéhez hűen leginkább egy szarkofágra emlékeztet, melybe 2022-től, ha bárki beszáll asszisztált körülmények között dobhatja el magától az életét. A gépezetet Dr. Philip Nitschke fejlesztette.
Mivel jelenleg Svájcban csak nátrium-pentobarbitállal végeznek eutanáziát, ami egy szigorúan őrzött vegyi anyag, ez a „kapszula” egy sokkal kivitelezhetőbb módon kínál az eutanáziára, mivel tulajdonképpen a készülékbe fekvő beteg békésen elalszik és sosem többé nem ébred fel. A procedúra csupán egy percet vesz igénybe.
„A legnagyobb előnye a fejlesztésnek az, hogy az adott páciensnek semmilyen engedélyre nincs szüksége ahhoz, hogy végrehajtsa a szabad akaratát, nincs szükség szakorvosi véleményre, és arra sem, hogy nehezen beszerezhető vegyi anyagokkal érje el a célját”
így jellemezte még múlt évben a gépezetet Nitschke.
A kapszulát belülről kell aktiválni és szinte bármilyen területen, helyszínen képes funkcionálni, így az adott illető ott halhat meg, ahol csak szeretne. Aktivizálás után a készülék belseje nitrogénnel telítődik, amely gyorsan csökkenti a benti oxigénszintet, ezáltal a bent fekvő személy eszméletét veszti és békésen elhuny.
Hollandiában, Svájcban, Belgiumban, Luxemburgban, Kanadában és Kolumbiában már engedélyezettek az asszisztált öngyilkosságok, azzal a különbséggel, hogy az előbb felsorolt ország mindegyike komoly egészségügyi indokhoz köti az eutanáziát. Sőt, Hollandiában minden olyan 12 év felüli ember igényelheti, akinek „elviselhetetlen szenvedéseket kell eltűrnie és esély sincs a javulásra”.
Hollandiában 2020 során közel 9%-kal emelkedett az eutanáziát igénylők száma a korábbi évekhez képest.
„Egyre több és több generáció látja az eutanáziában az egyetlen megoldást a véget nem érő szenvedéseikre. És tudatában lenni annak, hogy az eutanázia egy opciót kínál a reménytelenségre megnyugtató” – nyilatkozta a szakember.
Ha Ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja mobilról is a 116-123 ingyenes, lelkielsősegély-számot!
Fotó: Exit International
filantropikum