A cukorbetegeknek napjában többször is meg kell szúrniuk az ujjbegyüket, hogy megmérjék a vércukorszintjüket. Egy, elektromos áramköröket és apró aranylemezkéket tartalmazó tapasz segítségével végre megszabadulhatnak a fájdalomtól.
Az áttetsző, grafén alapú elektrokémiai tapasz méri a test hőmérsékletét, a PH-értéket, valamint verejték alapján a glükózszintet.
A diabéteszes betegek így egyszerű módon követhetik az aktuális vércukor értéket, és szükség esetén bárhol, bármikor be tudják maguknak adni az inzulint.
– A páciensek vonakodnak attól, hogy mások előtt mérjék a vércukor szintjüket vagy hogy beadják maguknak az inzulint. Ez nagy gondot okoz, hiszen a cukorbetegeknek naponta kellene ellenőrizniük magukat, de többnyire csak kéthetente teszik meg. Ez a technológia fájdalommentessé teszi a kezelést, és mivel senkinek sem tűnik fel, kevesebb stresszel jár – magyarázza Dae-Hyeong Kim, a Szöuli Nemzeti Egyetem professzora.
A tapaszon lévő érzékelők a páciens verejtéke alapján mért adatait egy okostelefonos alkalmazás elemzi, szükség esetén pedig a beépített apró tűk gyógyszert juttatnak a bőrbe. A fejlesztők szerint a parányi tűk nem okoznak fájdalmat.
– Azt gondolom, hogy a technológia stabilizálása és a tömeggyártás megszervezése után nem sokkal a piacon is megjelenhet. Ugyanakkor további klinikai vizsgálatokra van szükség. Az állatkísérletek után megkezdődhet a technológia humán tesztelése. Több mint öt év is eltelhet, mire befejeződik a teljes folyamat – mondja a professzor.
Az Egészségügyi Világszervezet becslése szerint 422 millió felnőtt korú cukorbeteg van a világon, és évente másfél millióan halnak meg a betegség valamelyik szövődménye következtében.
Forrás: euronews