Home Tudástár Technika, kommunikáció Facebook, YouTube, TikTok, Google – közösségi platformoktól szerzett bevétel vállalkozásnál

Facebook, YouTube, TikTok, Google – közösségi platformoktól szerzett bevétel vállalkozásnál

0
facebook instagram twitter youtube whatsapp dribble tiktok linkedin google plus google collection of popular social media icons free vector, Vecteezy

A közösségi platfomokon nem csak magánszemélyek lehetnek jelen, hanem cégek/vállalkozások is, akik jellemzően olyan tartalmat gyártanak, melyekkel próbálják a saját termékeiket és szolgáltatásaikat eladni.

Ezen platformok közös jellemzője, hogy meghatározott megtekintés vagy kattintás után bevételt juttatnak a tartalom gyártójának. Ilyen jellegű, közösségi térben lévő platformnak számít a Facebook, YouTube, TikTok, Google és minden olyan egyéb közösségi média, ahol a rajta lévő vállalkozás/magánszemély megtekintések, reklámok, hirdetések után valamilyen jövedelemre tesz szert.

Adódik a kérdés, hogy a fenti ügylet után milyen adókötelezettségek merülnek fel abban az esetben, ha a bevételt vállalkozó kapja.

Itt is fontos szabály, hogy a bevételszerző tevékenységgel kapcsolatban legközvetlenebbül összefüggésben álló telephelyen érvényben lévő előírások az irányadók, azaz, ha egy cégnek több vállalata van, például Németország, Magyarország, Amerika stb., de a platformra való tartalomgyártást, ami után bevétel generálódik, a magyar vállalkozás készíti, akkor a bevétel itt adóköteles.

Itt egy alapvetően nem szokványos bevételszámlázásról beszélünk, mert minden platformnak megvan a maga számlázási metodikája. Ezt egyébként külön almenükben többször egyeztetik (ahol adószámot, címet, bankszámlaszámot is meg kell adni), amely alapján fog kialakulni a bevétel.

Például a Google számára külön felület van, hogy mennyi megtekintés mennyi bevételt generált, és azt kell a vállalkozónak számláznia (Adsense, videó megtekintés stb).

Olvassa el a téma kapcsán az Adózóna „Tiktokerek, youtuberek: beszéljünk az adózásról!” című írását is!
SKYTING MAGAZIN

Az vélhetően mindenkinek világos, hogy a megszerzett bevétel a vállalkozás esetén úgy adózik, mint amilyen adózási módot választott. Tehát terhelheti társasági adó vagy vállalkozói személyi jövedelemadó, beszámít az átalányadó-keretbe, de a kisvállalati adóalany számára is bevétel, vagy művészeti tevékenység esetén ekhós bevétel.

A bevétel alapvetően három irányból érkezhet:

» külföldről, azaz harmadik országból,

» Közösségen belülről, de nem Magyarországról,

» belföldi, magyar adóalanytól.

Ez egyébként a bevétel elszámolására és az azt terhelő választott adózási forma szerinti adó megfizetésére hatással nincs. Ennek az áfa szerinti kötelezettség teljesítésére, áfabevallás soraira van hatása.

Forrás

SKYTING MAGAZIN

Exit mobile version
Megszakítás