hirmagazin 2015 06 16 101319

Ismét változtatott a Facebook azon az algoritmuson, amelyik eldönti, az ismerőseink és a lájkolt oldalak által közzétett megosztások közül melyik kerüljön elénk.

Azt, hogy milyen posztok tűnjenek fel az üzenőfalunkon, illetve melyik legyen fentebb, és melyiket lássuk csak sok görgetés után, eddig az adott tartalommal kapcsolatos kattintások alapján döntötte el a Facebook. Egészen konkrétan azt vette számításba, hogy hányan lájkolták, szóltak hozzá, kattintottak a linkre vagy osztották tovább azt. Ez azonban megváltozott, a közösségi oldal üzemeltetőinek pénteki bejelentése szerint most már az időfaktort is számításba veszi a személyes hírfolyamunkat összeállító algoritmus.

A bejelentés szerint nem egyszerűen arról van szó, hogy mérik, mennyi időt töltenek a felhasználók egy-egy posztot nézve/olvasva. Az idő ugyanis önmagában nem árulkodik az érdeklődésről: lehet, hogy valaki azért tölt 10 másodpercet egy szöveg+kép megosztást nézve, mert valóban érdekesnek találja, más viszont lehet, hogy csak azért, mert lassú az internetkapcsolata.

A Facebook algoritmusa ezért nem önmagában nézi a posztnál töltött időt, hanem megvizsgálja, hogy az adott felhasználó átlagosan mennyi ideig nézeget/olvasgat megosztásokat, és ha ehhez a személyes átlaghoz képest tölt el jóval több időt egy adott posztnál, azt veszi jó jelnek. Ha pedig ugyanaz a megosztás sok embernél teljesíti felül a személyes átlagot, akkor a Facebook fontosnak minősíti az adott tartalmat, így többek üzenőfalán elhelyezi, ráadásul valahol a falak tetején. A közösségi oldal algoritmusa tanul is az esetből, így később az ehhez hasonló posztokat már előre fontosként bélyegzi meg.

Az újítás bevezetését már megkezdte a Facebook, egy-két héten belül mindenkinél így állítják majd össze az üzenőfalat.

Forrás: debmedia;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu