ismet terjednek a facebook atveresek

Rövid összefoglaló a Facebook átverésekből, amiket jobb, ha elkerülsz!

• Ha ismerősöd (ismerőseid) értelmetlennek látszó lapokat ajánlanak neked (esetleg idegen nyelven!), akkor gyanakodj, hogy hátha nem is tudnak róla, hogy épp egy worm-öt tartalmazó lapot sokszorosítanak.

• Ismerkedj meg a Facebook működésével annyira, hogy felismerd a „person” (személy), „page” (lap), „group” (csoport), „application” (alkalmazás) közötti különbséget. Ez a legelső lépés. Ezután fogod tudni csak észrevenni, ha egy olyan SZEMÉLY hív meg, akinek a neve „Holdjáró cipők árun alul eladók!!”, vagy valaki úgy csinál, mintha üzenetet küldene, miközben egy alkalmazást akar veled elindíttatni.

• Ha olyan üzenetet kapsz, hogy megnézhetsz valamit (lapot, videót, viccet, akármit; általában valami különlegesnek LÁTSZÓ dolgot), ha előtte like-ot nyomsz, lenyomsz pár billentyűt, vagy klikkelsz néhány veszélytelennek LÁTSZÓ gombot, akkor NE TEDD MEG! Szinte biztos, hogy épp egy facebook worm-öt installálsz, és szórod meg vele az ismerőseidet is.

• Ne higgy a játékaidban csalást ígérőknek, mert azt kapod, amit megérdemelsz. „Ingyen tehén a farmodra”, „Szuperfegyver a maffiádnak” és hasonlók. (Helyette kapsz egy ingyen lo…vat a hátad mögé. ;-))

• Ha ismeretlen like-ot kér tőled, és cserébe ígér valamit, fontold meg, hogy jó eséllyel átvernek, emellett amire like-ot nyomsz az onnantól üzeneteket tud neked küldeni, akár akarod akár nem.

• A Facebook igyekszik rád – valamennyire – vigyázni, és az alkalmazások (application) indítása előtt rákérdez, hogy engedélyezed-e, hogy a privát adataidhoz KÜLSŐ PROGRAM hozzáférjen. Már itt kezdhetsz gyanakodni, hogy miért kell egy „az év legszexibb kutyája!!!” képhez minden ismerősöd adatait kiadni, meg a saját összes eddigi tevékenységedet. A „blokkolás és letiltás” gomb ilyenkor jó szolgálatot tehet.

• Mindenkinek erősen ajánlott a „Profilom” menüpont alatti „Adatvédelmi beállítások” mindegyikének átolvasása, nem kihagyva az oldal tetején levő „alapadatok” és a lap alján látható „Alkalmazások” és „Mit hogyan osztasz meg” részeket. Minden ismeretlen alkalmazást törölj nyugodtan, az élet nélkülük is megy tovább.

• FireFox (http://firefox.com/) + NoScript addon (http://noscript.net/) a barátod. Megvéd a javascript támadások ellen, kijelzi, ha valami nem az, aminek látszik. [Persze észt nem ad, csak lehetőséget. ;-)] (Mellesleg hasonlók vannak minden más böngésző alá is, bár mindegyik gyengébb. Nyilván Internet Explorer alá nem, de az nem böngésző hanem rosszindulatú daganat. :-))

Néhány fogalom, ami szóba kerülhet

• „likejacking”, like átverés. Olyan alkalmazások, amik – engedélyezés után persze – kitesznek egy képet (fotó amire klikkelni kell, „film” aminek a „lejátszás” gombját meg kell nyomni, „hivatkozás” amire kattintani kell stb.) amin láthatatlan like gombok vannak: amikor rákattintasz, hogy megnézd, lejátszd vagy behívd akkor valójában nyomsz rá egy like-ot. A lényege, hogy a spammer pénzt kap a like-ok begyűjtéséért.

• rejtett postolás: egy – engedélyezett – alkalmazás kéri, hogy gépelj be valamit, esetleg klikkelj néhányat, és ennek eredményeképp valójában a faladra kiírsz valamit az ismerőseidnek, hogy klikkeljenek rá, illetve egy linket a spammer lapjára (amin keresztül pénzt keres vagy adatokat lop)

• ismerősök adatainak ellopása: az engedélyezett applikációk minden FB adatodat láthatják, így az ismerőseid listáját is, és megfelelő engedélyekkel még üzeneteket is tudnak mindenkinek küldeni a nevedben, esetleg hogy te arra kéred őket hogy klikkeljenek ide vagy oda…

Légy óvatos!